Turkish Yatırım: Bardağın Ne Tarafını Görmek İstersen

Microlar ve macrolar arasındaki savaşın devamında, Dün gerçekleştirilen AB maliye bakanları toplantısından çıkan sonuç bardağın ne tarafından baktığınıza göre değişkenlik gösteriyor. Aslında çıkan tek net sonuç Yunanistan’a sonunda 6. kredi diliminin yardım dilimini serbest bırakmaları ve IMF yetiş demeleri oldu.

  

EFSF’nin büyüklüğü konusunda Almanya ve Fransa 1 triyon euro’da anlaşmışlardı ama Euro genelindeki konsensus 500‐750 milyar euro aralığında oldu ( baktığınızda net bir rakam bile yok), EFSF tek yetkili değil artık IMF’in de kaynak ve yetkileri güçlendirilerek bonolara yardımcı ve garantör olması istenecek. Yetki güçlendirmesi sorun olmaz fakat kaynaklar nasıl artırılacak ? Ya sermaye artırımı ya da ikili anlaşmalarla . IMF’in kaynaklarının 350 milyar euro’dan 750 milyar euro’ya çıkarılmasına yönelik anlaşma metnini halen 187 üyesi bulunan IMF’in sadece 17 üyesi imzalamış durumda. Kısa sürede kalan üyelerinin bunu imzalaması beklenmediğine göre kısa vadeli tek seçenek olarak ikili kredi anlaşmaları kalıyor. Zaten yaklaşık 3 haftalık Lagarde’de Asya ve şimdi de Latin Amerika’da ikili anlaşmalarla para sağlamaya çalışıyor. Ama 2009’da olduğu gibi gelişmekte olan ülkeler Çin ve Brezilya gibi IMF’de daha fazla söz hakkı karşılığında yardımcı olabileceklerini açıklamışlardı fakat şimdi ise bu kadar istekli değiller çünkü AB’deki krizin mali boyutu düzgün hesaplanamıyor. Bu soruya net cevap veremeyen Lagarde’de sizi de kötü etkileyecek diyerek yarı tehdit şeklinde para istemekte o sonuç şu ana kadar alamadı.
 

EFSF ve IMF yeni borçlanmalarda %30’luk kısmına kadar garantör olacaklar. Bu plan ise 2012 başına kadar devreye girecek. Demek ki yılın kalan 1 ayında Lagarde’ın dolaşacak ve ödün verecek daha çok yolu var. 9 Aralık’a kadar bir beklenti yarattılar ama buradan da çok önemli bir sonuç çıkmasını beklememek lazım düşüncesindeyiz.

  
Yeni kredi kriterleri çerçevesinde Dünya’nın en büyük 37 bankasının kredi notlarını gözden geçiren S&P, aralarında JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Barclays, HSBC Holdings ve UBS’in olduğu 15 bankanın notlarını 1 kademe indirdiğini açıklaması için güne başlarken piyasaların negatif olmasına neden oldu. AB tarafında yeni stres testi ABD’de AB’ye yönelik stres testi doğal olarak kredi derecelendirme kuruluşlarını temkinli davranmaya itmekte çünkü kayıp boyutu bir türlü kestirilemiyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Banka İsi..

Avrupa Birligi maliye bakanlari zirvesine iliskin olumlu beklentiler risk algilamalarini olumlu etkilerken, global piyasalarda dun yasanan yukselis egiliminin arkasindaki temel...

Kapat