Turkish Yatırım: Almanlar Biraz da Gerçekler Dedi…

Hani Avrupa bölgesinde yaşanan borç krizine ilişkin çözüm umudu ve ABD’de beklentilerden iyi gelen perakende satış verileri küresel piyasaları destekleyecekti, ne oldu da Almanya pazar günü başka Pazartesi başka konuştu. AB liderleri de 23 Ekim’de bir araya gelerek krizin çözümüne ilişkin olarak kapsamlı bir paketi hayata aktarmaları bekleniyordu. Önce Kanada haircut galiba %21’den fazla olacak dedi, ardından gündemde yer almayan %20’lik İsponyol haircut’ı ortaya çıktı, Lagarde IMF’in ihtiyaçlarını karşılamak için uygun kaynaklara sahip olduğunu vurgulayarak AB’den gelen limit artırılmasına set çekti. Görünen 23 ekime kadar herkes bütün sıkıntılarını peş peşe ortaya koyacak ki net bir tablo görünsün. Fransa ve Almanya’nın “geniş kapsamlı plan” üzerindeki temel farklılıkları ortadan kalksın, Piyasadan sermeyelendirilmeleri olanaksız olan bankalara ne kadar kaynak gerektiği görülsün, bu ilk anda görünenleri piyasalar görmek istemeyince Almanlar 23 Ekim’de sihirli değnek beklerseniz yıkılırsınız diyerek piyasaları temkinli olmaya hazırlamaya başladılar. EFSF’ye daha büyük müdahale kapasitesi sağlayacak kaldıraç uygulamalarına imkan verilmesine açık olduğunu söyleyen Noyer’e destek gelirse işte o zaman tam çıkmaza gireriz.
 

İçerde ise Enflasyon beklentilerinin artması bonolara satışı getirmektedir. Diş konjektürde bir anda bozulunca faizlerdeki yukarı yönlü hareket normal, dolar/TL’de 1,82 taban olmaya devam ediyor. 1,88 dikkat sınırı konumunda, IMKB’de 58,500 yine kırıldı gibi. 58,000 üstünde kapanmaya çalışacağız.  

Turkish Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dalgalı seyir

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat