Turkcell’de Haciz Şoku

Turkcell ve Çukurova Grubun’da fırtına dinmiyor.  MMEKA’da Kazancı ile ortaklğı mahkemelik olan, Başkent Doğalgaz’da ödemeyi yapamayan Çukurova Grubu’na şimdi de Maliye’den haciz şoku geldi.  Pazartesi borsacılar bir de Turkcell tahtasında panikle karşılaşabilir.

VATAN:  Haciz Şoku

 Maliye, Çukurova Holding için 1 milyar 249 milyon liralık ihtiyati haciz uygulaması başlattı. Uygulama çerçevesinde grubun Turkcell dahil tüm iştiraklerinde kayıtlı mal, hak ve temettü dahil alacakları üzerine haciz kaydı işlenecek

Başkent Doğalgaz için 1.2 milyar dolarlık ödemeyi yapamayan Mehmet Emin Karamehmet şimdi de ihtiyati haciz kararı ile sarsıldı. Beşiktaş Vergi Dairesi Müdürlüğü Çukurova Holding A.Ş hakkında 1 milyar 249 milyon 925 bin liralık ihtiyati haciz kararı uygulaması başlattı. Sözkonusu operasyon Turkcell’in Kamuyou Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama ile ortaya çıktı.

Turkcell açıklamasında şöyle denildi:

“Beşiktaş Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından Şirketimize tebliğ edilen bir yazı ile, Çukurova Holding A.Ş.’nin vergi dairesine olan borçları nedeniyle ihtiyati haciz kararı verilmiş olduğu, bu nedenle Çukurova Holding A.Ş.’nin şirketimiz nezdinde kayıtlı mal, hak ve alacakları (huzur hakkı, kar payı dahil) üzerine 1.249.925.764,67 TL tutarında ihtiyati haciz uygulanmasının istendiği bildirilmiştir. Sözkonusu yazıya istinaden, Çukurova Holding A.Ş.’nin şirketimizdeki hisseleri ile diğer hak, mal ve alacakları tespit edilecek ve ilgili varlıklar üzerine ihtiyati haciz kaydı işlenecektir.”

Turkcell’den temettü alamamıştı

Turkcell İletişim’in dolaylı ortağı olan Çukurova Holding A.Ş Nisan ayında yapılan genel kurulda, Turkcell’in diğer ortakları Altimo ve TeliaSonera’nın blokajı yüzünden temettü alamamıştı. Genel kurulun ibra edilmemesi yüzünden temettü dağıtımı ertelenmişti. Haciz kararı sonrası, yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından Çukurova’nın payına düşen Turkcell kar payının Vergi Dairesi’ne yatırılması gerekiyor.

Pamukbank kaynaklı

Sözkonusu vergi cezasının 2002 yılında el konulan Pamukbank’tan kaynaklandığı öğrenildi. Karamehmet, Başkent Doğalgaz için gerekli olan finansmanı bulamayınca bankacılık çevrelerinde sözkonusu vergi cezası gündeme gelmişti. Bankaların Maliye’nin kestiği vergi cezasını öğrendikten sonra gruba kredi açmakta tereddüt yaşadığı dolayısıyla Karamehmet’in ödemeyi yapamadığı anlaşılmıştı. Karamehmet ve ortağı Mehmet Kazancı, ödemeyi yapamayınca 96 milyon dolarlık teminatları da Özelleştirme İdaresi’ne irad kaydedildi.

Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan hiçbir kamu bankasına Karamehmet’e kredi verilmemesi konusunda siyasi baskı yapılmasının sözkonusu olmadığını açıkladı. MMEKA’nın parayı ödeyememesinden sonra bu yönde dedikodular çıkmıştı.

Tek çıkış yolu Torba Kanun

Maliye uzmanları, grubun kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen kamu alacaklarını yeniden yapılandıran 6111 Sayılı Yasa’dan yararlanabileceği görüşünde. Bir analist, “Tebliğ edilen toplam tutar 1.25 milyar lira ise Çukurova Grubu Torba Yasa’dan yararlanarak bu rakamı 400-500 milyon TL arasında bir rakama çekerek kapatabilir. Bu grup için tek çıkış yolu gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.

YORUM

Cukuova’nın başına gelenler, sorunun bir de siyasi boyutu olabileceğini düşündürüyor. Ama, Turkcll’in yabancı ortaklar tarafından ele geçirilmesini operasyonla önleyen AKP’nin Sn Karamehmet’le ne sorunu olabilir?  Turkcell’de haciz, hükümetin MMEKA’nın elektrik dağıtım bölgesi ihalelerini berbat etmesine kızgınlığı mı yansıtıyor? Yoksa tam tersi, hükümet  başka bir nedenle Cukurova Grubu’nun üstünü çizdi mi?

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Siyaset Meydanı Niye Çirkinleşti?

İlk bilincine vardığım seçim 1974’de yapılandı.  Kıbrıslıyım, Barış Harekatın’dan sonra Ecevit’çi oldum. 1977’de meydanlarda ilk yürüyüşümü yaptım.  O zamandan bu...

Kapat