Türk Tırlarına Transit Geçiş

Türk firmalarının Avrupa ülkelerine ihracatta yaşadığı gümrüklerde  bekleme problemi sona eriyor. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan taşımalarda ‘TIR karnesi’ uygulaması asgari düzeye inerken, bunun  yerine ortak transit rejimi kullanılacak. Türk TIR’ları Avrupa’da ulaşacağı şehre kadar tek belgeyle taşıma yapabilecek.     
 

Zaman Gazetesinin haberine göre, Türk nakliye şirketleri hem  Türkiye’deki gümrük idarelerinde hem de Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki gümrük geçişlerinde daha az bürokrasi ile karşılaşacak.  Türkiye’den yapılacak bir karayolu taşımasında örneğin Gaziantep’ten  açılacak bir transit beyannamesi ile Hamburg ya da Londra’ya kadar  eşyanın tek bir beyan ile taşınması mümkün olacak. Aynı şekilde  Rotterdam’da açılacak bir transit beyannamesi ile de başkaca bir  işleme gerek olmaksızın taşıma Konya’daki gümrükte sonlandırılacak.  Ayrıca firmalar elektronik beyanı her aşamasında izleyip taşımanın  gerçekleşip gerçekleşmediğini takip edebilecek.     
 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın önem verdiği projenin  pilot uygulaması geçen ay başladı. Karayolu ile başlayan uygulama önümüzdeki dönemde deniz, hava ve demiryolu taşımacılığını da  kapsayacak. Ortak Transit Rejiminin ‘Yeni Bilgisayarlı Transit Sistemi’ (NCTS) adı altında elektronik mesajlar kullanılarak beyan ve  takip edildiği ulusal düzeydeki yönetmelik kapsamında Türkiye, AB  üyesi gibi hareket ediyor. Ortak Transit Rejimi, Ortak Transit  Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler (Avrupa Birliği ve EFTA üyesi ülkeler) arasında eşyanın gümrük vergilerinin askıya alınarak  taşındığı bir uygulama.     
 

Türkiye’nin Ortak Transit Rejimi’ne tam olarak geçmesiyle birlikte  gümrük idarelerinin yanı sıra taşımacılar da önemli avantajlar elde edecek. Mevcut uygulamada taşımacılar AB ülkelerine yönelik mal  sevkiyatında TIR karnesi kullanıyor. TIR karnesi ile yapılan transit taşımacılıkta karne, gümrük vergilerinin ödenmesini sınırlı düzeyde  güvence altına alırken, geçilen ülke sayısına göre karne maliyetleri  de artıyor. Türkiye’nin sözleşmeye taraf olması ile birlikte  taşımacılar Avrupa’ya belge maliyeti olmaksızın ve alternatiflerine  göre daha düşük maliyetle teminat kullanarak transit işlemi  gerçekleştirebilecek. Belirli güvenilirlik kriterlerini sağlayan  taşımacılar, kapsamlı teminat, teminattan vazgeçme, izinli alıcı ve  izinli gönderici gibi kolaylık sağlayıcı uygulamalardan faydalanacak.     

 
Ortak Transit Rejimi, gümrük idareleri açısından da önemli  kolaylıklar sağlayacak. Örneğin, Berlin’den Ankara’ya  gerçekleştirilecek bir ortak transit işleminde araç ve eşya Berlin  gümrüğünden yola çıktığı anda beyanname bilgileri Kapıkule ve  Ankara’daki varış gümrüğünde görülebilecek. Böylece eşya için  yapılması gerekli risk analizi ve kontroller daha etkin yapılabilecek.               

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Örtülü Faiz Artırımı

Geçen hafta Merkez Bankası örtülü de olsa bir faiz artırım kararı aldı. Zaten, IMF de faiz artırımı istiyordu. Bu karar,...

Kapat