Türk Tahviliyle İtalyan İşi Vurgun

Türkiye’de Yapı Kredi’nin ortağı olarak faaliyet gösteren İtalyan Unicredit vergi kaçırmakla suçlanıyor. Barclays Grup ile birlikte TL cinsinden tahvilleri kullanarak yolsuzluk yaptığı iddia edilen bankanın 245 milyon eurosuna el konuldu.

   
Milano savcılığı Unicredit’i vergi kaçırmakla suçladı. İtalyan savcı Alfredo Robledo bu suçlama ile Unicredit’in 245 milyon eurosuna tedbir koydurttu. İngiliz grup Barclays ile birlikte vergi kaçırma operasyonunu hazırlayan Unicredit’in bunun için Türk lirası tahvilleri kullandığı iddia ediliyor. Suçlamaya göre, Lüksemburg’da Barclays tarafından kurulan LuxSub adlı şirket, TL vadeli tahviller çıkardı. Bu tahvillere “Profit participation struments” adı verildi. Kısa adı Ppi olan bu tahvilleri Barclays, Milano LuxSub’dan satın aldı. Tahvillerin satışından elde edilen gelirle LuxSub, Londra-Barclays şubesinde bankalar arası bir hesap açtı. Bu şekilde bir yandan bu hesaptan faizleri alırken, diğer yandan da bunu Ppi’leri alan Milano Barclays’e devretti. Bu noktada ise Unicredit devreye girdi. Barclays Milano ile vadeli tahviller için bir anlaşma imzalayan Unicredit, “Ppi” tahvillerini alarak vadesi gelince önceden tespit edilmiş bir fiyata iade etmeyi kabul etti. Kâr yaratmayan ancak riski de olmayan bu operasyonun tek avantajı, Milano Savcılığı’na göre Unicredit’in sıradan bir bankalararası hesabın faizlerini kamufle etmek için, tahvil gibi göstermesi.

 
YÜZDE 5 VERGİ ÖDENMİŞ

 
İtalyan Savcılığı, Unicredit’in faiz gelirlerini, hisse payına çevirerek sadece yüzde 5 vergi ödediğini tespit etti. Vergi kaçırmakla suçlanan ve 245 milyon eurosuna el konulan bankanın eski CEO’su Alessandro Profumo da soruşturma altına alındı.    (Sabah)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Komşu Çok Karışık

Yunanistan’da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 15 polis ile 6 gösterici yaralanırken, gözaltına alınan yüzlerce...

Kapat