Türk Şirketleri İçin Zor Bir Yıl

HSBC Yatırım CEO’su Ahmet Erelçin, Türk şirketlerinin dış finansman maliyetlerinin artacağını ve yeni borçlanmalarda zorluk yaşanabileceğini açıkladı.
 

HSBC Yatırım CEO’su Ahmet Erelçin, Türk bankalarının bu yıl sendikasyonlarını yenilemekte güçlük çekebileceklerini ifade etti. Avrupa bankalarının pozisyonlarını azaltması ve sermaye artırma zorunlulukları nedeniyle bu yılın zor geçeceğini belirten Erelçin, “Avrupa bankalarının azaltılan pozisyonları nedeniyle sendikasyonların yenilenmesi kolay olmayabilir” dedi.

 
Sadece finans kesiminin değil, reel sektör şirketlerinin de finansman tarafında daha yüksek maliyetlere katlanması gerekebileceğini söyleyen Erelçin, “Euro krizinin Türkiye’nin finansman dengesi üzerine etkisi olacak. Yeni borçlanmalar konusunda iştah azalacak, mevcut borçlanmaların yenilenmesinde de maliyet artacak” dedi.

 
Erelçin, “Türk şirketlerinin toplam yabancı para borcu 200 milyar dolar tutarında. Bunun yaklaşık yüzde 75′lik bölümü Avrupa’dan geliyor” dedi.
 

Merkez Bankası verilerine göre, Kasım 2011 ile Kasım 2012 arasında toplam vadesi gelen borç tutarı 120 milyar dolar düzeyinde. Başkan Erdem Başçı, Türk şirketlerinin bu rakamı bulmalarında sorun olmayacağını düşündüklerini söylemişti.

 
JP Morgan ise konuya ilişkin yazdığı raporda, Türk şirketlerinin dış finansman ihtiyacı konusunda sorun yaşamayacağını, geçen yılın ilk 11 ayında toplam borçluluk oranının yüzde 165′i oranında borç çevirdiklerini söylemiş.   (Gazeteport)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Süper Mario’da…

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan'ın kurtarma görüşmelerine hazırlanırken, Avrupa borsaları 4 günden bu yana ilk kez yükseldi, Euro...

Kapat