Türk Şirketleri 174 Milyar Dolar Borç Çevirecek

Türk şirketleri, bu yıl 307 milyar lira (174 milyar dolar) değerinde rekor düzeyde borç çevirecek. Şirketlerin yerel borçlanma maliyetleri neredeyse üç yılın en yüksek seviyesine yükselmiş durumda.
 

Bloomberg’e göre, Akbank’tan Yapı Kredi’ye Türk şirketlerinin 2011′e kıyasla yerel ve uluslararası yükümlülükleri geri ödemeleri bu yıl yüzde 56 oranında daha fazla olacak.

 
Merkez Bankası verilerine göre, Türk Lirası’nın geçen yıl gelişen piyasalar içinde en sert düşüşü yaşaması sonrası lira bazlı kredilerin ortalama faiz oranları 3 Şubat’ta yüzde15.7′ye yükseldi ki bir yıl önce bu oran yüzde 8.2 idi. Yurtdışı kredilerin Türk şirketlerine maliyeti ise 125 baz puan zıpladı.

 
Royal Bank of Scotland stratejisti Okan Akın, borçlanma maliyetlerinin hem lira hem dolar bazında artış gösterdiğini ve yabancı para birimi ile borç alanların vadesi gelen borçlarının ancak yaklaşık % 85´ni yeniden finanse edebileceklerini söylerken geri kalan borcun iç piyasada daha yüksek faizle refinanse edilmek zorunda kalınacağını ifade etti.
 

Fitch Ratings’ten Çiğdem Cerit ise 2012′de küçük ve orta ölçekli şirketler için durumun biraz kritik olduğunu söylüyor. Cerit, “Bu şirketler, Türk bankalarından hala kredi alabilirler ancak faizler artık daha yüksek” diye konuştu.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın 21. Büyük Ülkesi: Apple

iPhone ve iPad’in yaratıcısı Apple’ın piyasa değeri 468 milyar doları aştı. Apple bir ülke olsaydı, dünyanın 21. büyük ekonomisine sahip...

Kapat