Türk Devine Fransız Kancası

Fransızlar doğruladı: “TAV’ın satışı ile ilgileniyoruz”
 

Akfen Holding ve Tepe İnşaat’ın TAV Havalimanları Holding’teki hisselerinin bir bölümünün satışı için başlattıkları süreçle Fransız inşaat şirketi Vinci ilgileniyor. Reuters’ın haberine göre, Vinci’nin CEO’su Xavier Huillard, TAV Havalimanları’nın hisseleriyle ilgilendiklerini doğruladı.Vinci’nin 2011 yılı sonuçlarına ilişkin analist toplantısında soruları yanıtlayan CEO Huillard, “TAV’ın havalimanları varlıklarıyla ilgili bir sürecin başlarındayız. Bu rekabetin içinde bulunuyoruz” dedi.

 
TAV’ın hisselerinin yüzde 40′ının satılacağına yönelik haberler geçtiğimiz günlerde medyada yer almıştı. Bu süreçle ilgilenen iki şirketin de Fransız Vinci ile Carlyle Group’la beraber hareket eden Qatar Investment Authority olduğu belirtilmişti.
 

TAV’ın yüzde 40′ının yabancı yatırımcıya satılması halinde Tepe İnşaat ve Akfen  Holding’in payları yüzde 8’e inecek, Sera Yapı Endüstri  yüzde 4’lük payını koruyacak.

 
Yüzde 40’ı halka açık
 

TAV Havalimanları Holding’te, Tepe İnşaat’ın yüzde 26.06, Akfen Holding’in yüzde 26.12, Sera Yapı Endüstri’nin ise yüzde 4.03 hissesi bulunuyor. Şirketin halka açık kısmı yüzde 40.28 düzeyinde bulunuyor.

 
Şirketin piyasa değeri ise yaklaşık 1.8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.
 

TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, “Akfen ve Tepe, hisselerinin bir bölümünü satıp, elde edecekleri başka alanlarda değerlendirmeyi planlıyor. Ancak, her iki grup da TAV’dan tümüyle çıkmayı düşünmüyor” demişti.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknik Analiz: Dolar Endeksi 2012′nin En Düşüğüne İlerliyor

İşlem trendlerini inceleyen Nomura Holdings Inc., 100 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemesinin ardından Dolar Endeksi’nin son 2 ayın en düşük...

Kapat