Turizm Sezonu Kötü Başladı

Türkiye’yi bu yıl mart ayında 1 milyon 460 bin 563 yabancı turist ziyaret etti. Martta Türkiye’ye gelen ziyaretçiler geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.7 azaldı.

Yılın ilk 3 ayında ise Türkiye’ye gelen ziyaretçiler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.3 azalarak 3 milyon 439 bin 745’e geriledi. Mart ayında ve Ocak – Mart döneminde Türkiye’ye en çok yabancı ziyaretçi Almanya’dan geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden elde ettiği 2012 yılı Mart ayı geçici Giriş-Çıkış Yapan Yabancı ve Vatandaşlar verilerini açıkladı.

Martta Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 45.2’si İstanbul, yüzde 20.3’ü Antalya’dan giriş yaptı. Martta Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkelerden Almanya yüzde 17.4 ile birinci, İran yüzde 9.3 ile ikinci, Bulgaristan yüzde 6.7 ile üçüncü oldu. Bu ülkeleri Gürcistan, Rusya, İngiltere, Yunanistan, Fransa, Suriye, Azerbaycan izledi. (Milliyet)
ANALİZ

Turizm yılda 30 milyar dolara yaklaşan brüt gelirle cari açığın finansmanına hala çok önemli bir katkı yapıyor. Bu sene İran, Irak ve Suriye’de çeşitli siyasi gerginlikler, AB de ise resesyon kötü bir sezon geçirileceğini anımsatıyor. Turizm gelirleri yılın ilk 3 ayındaki trendlere göre 2-3 milyar dolar arasında gerileyebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
OYAK Holding Hisseleri Gözaltılar İle Düşüyor

Oyak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Türker’in gözaltına alınması ve Oyak Güvenlik’in de suçlandığı Danıştay saldırısı iddianamesinin kabul edilmesi borsada şirket...

Kapat