Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi Yatırımı Yapıyor

TÜPRAŞ’ın İzmit Rafinerisi’nde yüksek   kükürtlü fuel oili işleyerek Euro V standardında motorin ve benzin gibi beyaz   ürünlere dönüştürecek Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırımına devam edilmesine karar   verildiği bildirildi.
 

TÜPRAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, Tüpraş İzmit Rafinerisi B   Bölgesi’nde yapımını gerçekleştireceği yüksek kükürtlü fuel oili işleyerek Euro V   standardında motorin ve benzin gibi beyaz ürünlere dönüştürecek Fuel Oil Dönüşüm   Projesi (Residium Upgrading Project) ile ilgili olarak İspanyol UTE TR RUP   firması tarafından gerçekleştirilen mühendislik ve maliyet belirleme   çalışmalarının bugünkü yönetim kurulu toplantısında değerlendirildiği   bildirildi.
  

Açıklamada, Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırımına devam edilmesine ve detay   mühendislik çalışmalarını gerçekleştiren UTE TR RUP firmasının Türkiye’de kurmuş   olduğu Treunidas RUP İnşaat ve Taahhüt Limited Şirketi ile oluşturduğu   konsorsiyum ile anahtar teslimi götürü bedel esasına dayalı, 1 Euro=1,35 USD   paritesi üzerinden hesaplanan 2.382.500.000 Amerikan Doları bedel üzerinden   anlaşma imzalanmasına karar verildiği ifade edildi.

 
Açıklamada şunlar kaydedildi:

 
”Söz konusu anlaşma bedeline dahil olan projenin, 856 milyon avro   tutarındaki avro bazlı yatırım kalemlerinin Amerikan Doları karşılığı projenin   finansmanına ilişkin kredi anlaşmasının imza tarihini takip eden 5 gün içerisinde   Avrupa Merkez Bankası’nca açıklanan Euro/USD parite ortalaması ile revize   edilecektir.
 

Yatırımın finansmanına yönelik görüşmeler devam etmekte olup, anlaşma ve   kredi sözleşmeleri imzalandığında konu hakkında kamuoyu ve yatırımcılarımıza   gerekli açıklamalar yapılacaktır.
 

En gelişmiş rafinaj teknolojileri kullanılarak tasarlanan 2014 yılında   devreye alınması planlanan bu büyük ölçekli yatırım ile, dünyada ve ülkemizde son   yıllarda tüketimi hızla azalan yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek AB   standartlarında yaklaşık 4,2 milyon ton siyah ürün (fuel oil ve benzeri ürünler),   yaklaşık 3,5 milyon ton benzin ve motorin gibi daha değerli ve çevreci beyaz   ürünlere dönüştürülecektir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen Hafta Hisse Senetleri Ortalama Yüzde 4,52 Değer Kaybetti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB)   işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,52 değer yitirdi.   İMKB 100 Endeksi...

Kapat