Tüketici Güveni Temmuzda Yüzde 1,64 Azaldı

Tüketici Güven Endeksi, temmuz ayında bir   önceki aya göre yüzde 1,64 oranında azaldı. Haziran’da 96,42 olan endeks, temmuz  ayında 94,83 değerine düştü.
 

Tüketici Güven Endeksi, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,84   artmıştı. Temmuz ayında yüzde 1,64 düzeyindeki düşüş, bu yılın Ocak-Temmuz   döneminde kaydedilen en yüksek düşüş oldu. Bunda, Avrupa ve ABD piyasalarında   yaşanan gelişmelerin ve bunun Türkiye’ye yansımalarının etkili olduğu tahmin   ediliyor. 
 

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği   ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi’nin temmuz ayı sonuçları açıklandı.
 

Anket ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye   ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor   ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimleri   saptanıyor.

 
Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 0-200 aralığında   değer alabiliyor. Tüketici Güven Endeksi’nin 100′den büyük olması tüketici   güveninde iyimser durum, 100′den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum   olduğunu gösteriyor.
 

Tüketici Güven Endeksi’ndeki düşüş, tüketicilerin gelecek dönem satın   alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları   ile mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına   ait değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklanıyor.
 

Anket yapılırken ortalama 8 bin 500 kişiye soru yöneltildi. Anket   sonuçlarına göre, tüketiciler, gelecek 6 aylık döneme göre satın alma gücünde, iş   bulma olanaklarında, gelecek 3 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durumda  olumsuz beklenti içindeler. Mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak   için de fazla uygun olmadığını düşünüyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alpari Türkiye: Dolarda 1.7750 Seviyesi Kırılırsa Alımlar Hızlanır?

EURUSD   Piyasalar yeni haftaya oldukça iyi başladı. Dün Avrupa piyasaları %1, ABD piyasaları da %2′lere varan yükselişler gerçekleştirdi. Bu...

Kapat