Tüketici Güveni Temmuz Ayında Düşüş Gösterdi

CNBC-e Tüketici Güven Temmuz ayı endeksi, Haziran ayı endeksine  göre yüzde 4,6 düşüş göstererek 100,38 değerini aldı.
 
CNBC-e’den yapılan açıklamaya göre, Endeks Nisan ayından bu  yana olan düşüşünü Temmuz ayında da devam ettirdi.
 

Açıklamada şu bilgiler verildi:
 

Endeksin alt detaylarına baktığımızda tüketicinin hem mevcut durum  algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde Haziran ayına göre  bozulma olduğunu görüyoruz. Düşüşte temel olarak birkaç faktörün  etkili olduğunu tahmin ediyoruz. AB’nin kamu borçlarına ve ABD’nin  kamu borçlanma limitine ilişkin uluslararası piyasalarda yaşanan  dalgalanmaların Türk tüketicisinin beklentilerini negatif etkilediğini  düşünüyoruz. Bu gelişmelerin içeride cari açık ve kriz tartışmalarıyla  birleşip başta döviz kurları olmak üzere finansal piyasaları olumsuz  etkilemesi Temmuz ayında tüketici güvenini düşüren temel neden gibi  görünüyor. Özellikle kur hareketinin hızlandığı son haftada düşüşün  daha sert olduğunu izledik. Son olarak Temmuz ayın başında iç siyasi  ve spor gündeminde yaşanan gelişmelerin de düşüşe neden olan diğer bir  faktör olduğunu tahmin ediyoruz.
 

Endeksin diğer bir sorusu olan ve içinde bulunduğumuz dönemin  dayanıklı tüketim malları ve otomobil gibi ürünleri almak için uygunluğunu ölçen CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksi de yüzde 7,9 düşüş  gösteriyor ve 108,51 değerini alıyor. Geçtiğimiz Aralık ayında 160  civarında olan endeksin 108 değerine gerilemesi iç talebin artış  hızında net bir yavaşlama olduğuna ve olacağına işaret ediyor.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Piyasalarda Son Durum ve Uygulanacak Stratejiler

ABD borsaları ABD'de Cumhuriyetçilerle Demokratların uzlaşmaya varması ve anlaşmanın senatodan geçeceği ihtimaliyle Wall Street hızlı yükselişle açıldı. Ancak ülkede ISM imalat...

Kapat