Tufan Cömert: Babacan, TCMB, enflasyon.​..

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  aşağıda yer alan haberde enflasyon hedefinin önemini vurguluyor. Burada önce aşağıdaki grafiğe dikkatinizi çekmek isterim. Siyah döviz sepeti, mavi ise çekirdek enflasyon. Yani TL değer kaybettikçe enflasyon da yukarı gidecek. 2012 için enf hedefi %5. 
 
Kısacası enflasyon hedefinin tutması için TL’nin en azından değer kaybetmemesi şart. Burada işin önemli kısmı TCMB’ye düşüyor. TCMB’nin TL’de bir süredir görülen değer kaybına karşı son günlerde yüklü döviz satım ihaleleri açmamasını bu durumda farklı bir gözle okumamız lazım:

 

1.     TCMB, zaten sıkışık olan TL likiditesini daha da sıkabilir, gecelik repo oranı uzun bir süre %12.50’den geçebilir. Dün ilk kez bankaların TCMB’den az bir tutar da olsa %12.5 ile para almak zorunda kaldıklarını belirtelim.

2.     TCMB doğrudan döviz piyasasına müdahale edebilir.

3.     Döviz munzam karşılıklarda indirime giderek piyasadaki döviz likiditesini artırabilir, ki dün ilk kez TCMB döviz depo piyasasında işlem geçmesi de bankacılık sistemi döviz likiditesinde bir sorun olabileceğini gösteriyor.

4.     Bu aşamada fantezi gibi görünmekle birlikte TCMB’nin FED ile swap anlaşması yaparak döviz rezervlerini güçlendirdiğini görebiliriz. Böyle bir haber zaten herhangi bir müdahaleye gerek bırakmayacaktır.

5.     TCMB, her zamanki gibi, piyasaları şaşırtacak ve şu anda hiç konuşulmayan başka uygulamalar açıklayabilir.
 

Özetle, piyasada bugünkü PPK’nın mühim bir etki yaratmayacağı beklentisi hakim olsa da, açıklamalar TL ile ilgili kısa vadeli gidişatı belirleyecek gibi görünüyor.

 

Tufan CÖMERT

Garanti Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: “Uzun” Açmayı Planlıyoruz

Ziraat Yatırım   Kontratın güne düşüşle başlaması ardından 61.950 ara destek seviyesini test ettiğini ve sonrasında günün ilk yarısında gelen...

Kapat