TT Sermaye Arttırmına Gidiyor

Türk Telekom’dan İMKB’ye yapılan açıklamada AVEA’nın geçmiş dönem borcu kadar sermaye arttırımına gidecekleri belirtildi.

Avea, şirket sermayesini güçlendirme kararı aldı.

Türk Telekom’un Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği özel durum  açıklamasında, şirketin bağlı ortaklığı Avea’nın dün gerçekleştirilen olağanüstü  genel kurulunda alınan kararlara yer verildi.

Açıklamada, şirket sermayesinin güçlendirilmesine karar verildiği, bu  çerçevede  tamamı ödenmiş olan 7 milyar 115 milyon lira esas sermayenin, geçmiş  yıllar zararından karşılanmak üzere 3 milyar 295 milyon lira tutarında  azaltılmasına  azaltılan kısmın, aynı tutar olan 3 milyar 295 milyon lira nominal  bedelle nakit olarak artırılarak sermayenin 7 milyar 115 milyon liraya  tamamlanmasına ve bu sermaye artırımına bağlı olarak 1 milyar 80 milyon 810 bin  157 lira emisyon primi ödenmesine karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Avea’nın şirketimiz dışındaki diğer ortakları olan İş Bankası Grubu  Şirketlerinden Trakya Yatırım Holding AŞ ve Efes Holding AŞ dışındaki İş Bankası  Grubunun Avea’daki ortaklığının büyük kısmını temsil eden şirketler sermaye  artırımına katılmama iradelerini açıklamışlardır. Avea’nın şirketimiz dışındaki  diğer ortaklarının, Avea’da yapılmasına karar verilen sermaye artırımına  katılmamaları halinde, kullanılmayan rüçhan hakları da şirketimiz tarafından  kullanılacaktır. Bu nedenle, şirketimizin toplam sermaye taahhüdü tutarı, diğer  ortakların rüçhan hakkı kullanım kararlarına bağlı olarak değişecektir. Ortakları  tarafından emisyon primi dahil Avea’ya ödenecek toplam nakit tutar 4 milyar 375  milyon 810 bin 157 liradır. Bu tutarın tamamının  27 Şubat 2012 tarihli Avea  Yönetim Kurulu kararı gereği Avea’nın şirketimize olan hissedar kredilerinin geri  ödenmesinde kullanılacak olması nedeniyle şirketimizden net nakit çıkışı  olmayacaktır.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın ve Euro 3 ayın zirvesinde

Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarına fon sağlamasının öncesinde yatırımcının zayıflayan dolar yerine altına yönelmesi ile altın üç ayın zirvesine yükseldi....

Kapat