Troyka İle Atina Görüşmeleri Tamamlandı

Yunanistan’da, Uluslararası Para Fonu   (IMF), Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) denetçilerinden oluşan   ”Troyka” heyeti ile sürdürülen müzakerelerin tamamlandığı bildirildi.          
 

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos,   Troyka ile yapılan görüşmelerin sona erdiğini belirterek, ”Uzun süren   müzakereler sonunda taraflar arasında anlaşma sağlandığını, geriye kalan bazı   teknik ayrıntıların da yarına kadar kesinleşeceğini” söyledi.          
  

Venizelos, Parlamento’da yaptığı açıklamada, ”Ekonomik kalkınma   programında 2012 yılı bütçesinin kritik bir nokta oluşturduğunu”,   ”Yunanistan’ın, 21 temmuz kararları kapsamında iyileştirilmiş bir paket   beklentisi içinde olduğunu” kaydetti.          

  
Bu arada, konuyla ilgili açıklama yapan Hükümet Sözcüsü İlias Mosyalos   ise, 21 temmuz kararlarıyla ilgili yapılacak düzeltmenin Yunanistan tarafından   memnunlukla karşılanacağını belirtti.          
   

Bu arada, Yunan basınında çıkan haberlerde, Atina ile Troyka’nın, uzun   süren müzakereler sonunda, 2013-2014 döneminde 6 milyar Avro tutarında önlem   alınması konusunda anlaştıkları belirtildi.          
  

Haberlerde, yeni önlemler arasında, devlet memurlarının maaşlarıyla   ilgili çizelgenin, tüm kamu kuruluşu çalışanlarını da kapsayacak şekilde   genişletilmesi, özel sektördeki toplu iş sözleşmelerinin iptal edilerek,   maaşların en az yüzde 20 oranında azaltılması ve devlete ait mal varlıklarının değerlendirilebilmesi amacıyla özelleştirilmelerinin hızlandırılması gibi   konuların bulunduğu bildirildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’ın Avro’ya Alınması Hata mıydı?

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan’ın Avro bölgesine alınmasının üye ülkelerin siyasi bir   kararı olduğunu söyledi.             Barroso, Alman...

Kapat