Troy: Piyasalarda Sakin Pazartesi

Haftanın ilk gününde ABD ve Londra piyasalarının kapalı olması ile altın ve Euro/dolar paritesi oldukça dar bantlara sıkıştılar. Altın gün boyu yalnız 1535 – 1540 dolar/ons aralığında fiyatlanarak 1537 dolar/ons’ta dengelendi.Sabah seansında Asya’da 1540 dolar/ons üzerini görmesinin ardından 1535 dolar/ons altına kadar satış gördü. Dün itibariyle altın açısından güzel bir gelişme yaşandı.

 
AB Parlamentosu ekonomi ve para kurulu (ECON) yüksek likiditesi ve güven aracı olarak artık altın teminatını kabul etmeye başladı. Avrupa takas bankası (ICE) ise 2010’dan bu yana altını teminat olarak kabul ediyor. 2011 yılı itibariyle JP Morgan da altını teminat olarak kabul eden ilk banka olma unvanını kazandı. Özellikle vadeli borsalardaki türev işlemleri için altının teminat olarak kabul edilmeye başlanması, ‘altın’ın para birimi olur mu’ sorusunu akla getiriyor. Bu sabah seansında parite sert bir hareketle 1.44 üzerine çıkarak bu seviyelerde işlem görmeyi sürdürürken altın da 1535 dolar/ons üzerinde fiyatlanıyor.
 

Gün içinde beklenen veriler; Almanya’dan Perakende satışlar, işsizlik oranı, işsizlik değişimi, Euro Bölgesi’nden TÜFE, işsizlik oranı, ABD’den konut fiyat endeksi, Chicago PMI endeksi, tüketici güveni ve Dallas Fed imalat endeksi şeklinde. İlk işlem günü İstanbul Altın Borsası için 263 kg altın işlemi ile sakin geçerken fiyat bandı 1535 – 1538 dolar/ons ile oldukça dardı. Gümüşte işlem olmazken altın işlemlerinin 86 kg’ı T0, 145 kg’ı T1 32 kg’ı T5 vadelere gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TSKB’nin Yeni Genel Müdürü Fevzi Onat Oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında (TSKB),   genel müdürlük görevine Fevzi Onat getirildi.   Bankanın yazılı açıklamasına göre, bugün itibariyle TSKB Genel...

Kapat