Troy: ABD’li Yatırımcı Altın’dan Yana

Altın, haftanın ilk günü ABD piyasalarına kadar 1535-1540 dolar/ons bandında işlem görürken, Euro/dolar paritesi baskı altında kalarak 1.42’nin altına düştü. ABD’de piyasaların açılması ile birlikte alıma geçen yatırımcılar sarı madeni 1547.20 dolar/ons’a kadar taşıdı. Yunanistan’ın her geçen gün parası azalırken, artık net bir durumun oluşmasını bekleyen piyasa oyuncuları borsalarda zayıf işlem hacimleri gerçekleştiriyor. Diğer yandan AB Yunanistan’a ültimatom verirken, yatırımcılarda da bir gevşeme yaşandı. S&P önemli destek seviyesine dokunsa da hala durgun işlem hacmi söz konusu.
 

Altın günün en yüksek seviyesinden kar satışlarına maruz kalırken tekrar 1535 dolar/ons seviyelerine kadar geri çekildi. Sarı maden, seansı 1538.30 dolar/ons’tan kapatırken, parite tekrar Cuma günkü seviyesi olan 1.43’e geldi. Bugün Euro Bölgesi ve Almanya’dan ZEW yatırımcı güven endeksi ve ABD’den mevcut konut satışları bekleniyor. Yatırımcıların tedirgin ancak altın’da yukarı istekli işlemleri devam edebilir.
 

İstanbul Altın Borsası ilk güne altın bazında yavaş ancak gümüş bazında hızlı başladı. Fiyat bandı 1538 – 1544.50 dolar/ons aralığında olurken, kapanış Cuma gününün 4 dolar/ons üzerinde 1539 dolar/ons’tan gerçekleşti. Altın işlemlerinin 97 kg’ı T0, 173 kg’ı T1 vadelere geçti.

Troy Kymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin, Döviz Revervlerini Çeşitlendirmeye Başladı

Financial Times’ın Standard Chartered Bank tarafından yapılan  tahminlere dayandırdığı haberine göre, Çin döviz rezevrlerini ABD Doları’ndan başka para birimleri ile...

Kapat