Trichet Yerini Süper Mario’ya Bırakıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanlık   görevini yarın İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi devralacak.          
 

AB devlet ve hükümet başkanlarının oybirliğiyle ECB başkanlığına atadığı   Draghi, 1 Kasım 2011 ve 31 Ekim 2019 tarihleri arasında görev yapacak. İtalya’nın   başkenti Roma’da 3 Eylül 1947 tarihinde dünyaya gelen Draghi, yarın itibariyle   sekiz yıllık görev süresi dolacak olan ECB Başkanı Jean-Claude Trichet’den bu   görevi devralacak.          

 
Mario Draghi’nin görevi sırasında Avro Bölgesi’nin borç krizi ve   enflasyon gibi önemli sorunlarla mücadele etmesi bekleniyor.          
 

Draghi, ağır bir borç kriziyle mücadele eden Avro Bölgesi’ne ilişkin   tartışmaların gölgesinde Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu   toplantısına ilk kez başkanlık edecek.          
 

Ekonomistler, ECB Yönetim Kurulu’nun Perşembe günü düzenlenecek toplantıda yüzde 1,50 olan gösterge faiz oranında değişiklik yapmasını   beklemiyor.          

 

Avrupa Merkez Bankası, Trichet’nin son kez başkanlık ettiği Ekim ayındaki   faiz toplantısında, Avro Bölgesi bankalarına yönelik faiz oranları sabit 12 ve 13   ay vadeli olağanüstü iki kredi operasyonu uygulamaya koymuştu.          
 

ECB ayrıca, 40 milyar avro büyüklüğünde teminatlandırılmış tahvil satın   alma programı da başlatmış, kasım ayında uygulamaya geçmesi planlanan tahvil   satın alma programının hem birincil hem de ikincil piyasalarda uygulanmasına ve   gelecek yıl Ekim ayı sonuna kadar devam etmesine karar vermişti.          
 

Bu programların, Draghi başkanlığında da sürdürülmesi bekleniyor.                    
 

-”SÜPER MARİO” DRAGHİ-                    

 
Fransız basınının dünyada en çok oynanan bilgisayar oyunlarından İtalyan   asıllı Amerikalı tesisatçı ”Süper Mario”ya atıfta bulunarak, ”Süper Mario”   benzetmesi yaptığı Mario Draghi, 29 Aralık 2005 tarihinde İtalya Merkez Bankası   Başkanlığına getirildi.           
 

Küresel finansal sistem için riskleri belirleyen ve çözüm yollarını   araştıran uluslararası organizasyon Finansal İstikrar Kurulunun (FSB)   başkanlığını yapan Draghi, 2002-2005 yıllarında Goldman Sachs’ta Başkan   Yardımcılığı ve Genel Müdürlüğü, 2004-2005 yıllarında icra komite üyeliği   görevlerinde bulundu.          
 
İtalyan Hazinesinde 1991-2001 yıllarında genel müdürlük yapan ve İtalyan   hükümetinin özelleştirme komitesine başkanlık eden Draghi, 1984-1990 yıllarında   Dünya Bankası’nda üst düzey yöneticilik görevi üstlendi.          
 

İtalya’nın başkenti Roma’da ”Universita degli Studi”de ekonomi eğitimi   alan Draghi, ekonomi alanında doktorasını 1977 yılında ABD’de Massachusetts   Institute of Technology’de yaptı.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
5 yıllık İtalyan tahvillerinde faiz %5.95 e çıktı.

5 yıllık İtalyan tahvillerinde faiz %5.95 e çıktı.Euro Bölgesi´ne katılımdan sonraki yeni rekor oran

Kapat