Trichet: İstikrar İçin AB Anlaşması Değişmeli

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı   Jean-Claude Trichet, ”Avro Bölgesi’nde bir üye ülkenin, blokun geri kalanını   istikrarsızlaştırmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerektiğini”   söyledi.         
  

Gelecek ay görevini İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye   devredecek ECB Başkanı Trichet, Europe 1 Radyosu’na verdiği demeçte, ”Benim   görüşüme göre, bir ülkenin yoldan çıkarak bütün diğer ülkeler için sorun   yaratmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerekiyor” dedi.         
 

Mevcut yönetim kurallarının, AB anlaşmasında değişiklik yapılmadan bile   gelecekte daha katı biçimde uygulanmasını beklediğini ifade eden Trichet, bütün   gelişmiş ekonomilerin, bazı ülkelerin AB anlaşması kurallarına uymaması nedeniyle   ortaya çıkan Avrupa’daki krizden etkilendiğini belirtti.         
 

Trichet, ”Federal bütçemiz yok, siyasi bir federasyona sahip değiliz bu   yüzden kısıtlamalara ve Avro Bölgesi’nde varolan ortak denetleme kurallarına tam   olarak riayet etmeliyiz” diye konuştu.         
 

Dünya finans sisteminin daha da sağlamlaştırılması, daha az kırılgan hale   getirilmesi gerektiğini vurgulayan Trichet, ”Uluslararası finans sitseminin   güçlendirilmesi için yapacak çok iş var. Krizden çıkarmamız gereken dersler var”   ifadesini kullandı.         

 
İlk G-20 toplantılarından bu yana finansal sektörle ilgili düzenlemelerin   güçlendirilmesi gerektiğinin söylendiğini kaydeden Trichet, ”Merkez üssü Avrupa   olan krize karşı birçok önlem alınması, bu önlemlerin istihdam yaratılması ve   büyümenin sağlanması için alınması gerekiyor” dedi.

 
“TÜM AVRO BÖLGESİ ÜYELERİ ÇOK UYANIK OLMALI”         
 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Avro Bölgesi’nde  yer alan her ülkenin Avrupa’nın global ekonomide bir yavaşlamanın  merkez üssü haline gelmesi konusunda çok uyanık olması gerektiğini söyledi.      
 

“Dünya’nın güzleri Avrupa’ya odaklandı” diye konuşan Trichet,  Avrupa bankalanrının mümkün olabildiğindce sağlam olmaları gerektiğini  ifade etti.       Trichet ayrıca, ne Avro ne de Avro bölgesinin tehdit altında  olmadığını da vurguladı.       

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tepkiye devam

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat