Trichet, Emtialardaki Satış İyi Haber

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, emtia fiyatlarında yaşanmakta olan sert düşüşün ekonomik toparlanma ve fiyat istikrarır için iyi haber olduğunu bildirdi.
 

CNBC’ye konuşan Trichet, düşük emtia fiyatlarının toparlanma  için bir lütuf olarak görülebileceğini de vurguladı. Trichet açıklamasında, faizler konusunda önceden alınmış bir  kararları olmadığını ve enflasyona yönelik tüm gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiklerini de tekrarladı.
 

İRLANDA’NIN YANINDAYIZ
 

Trichet, İrlanda’nın eski Maliye Bakanı Brian Lenihan’ın “ECB’nin   İrlanda’yı dış yardım almaya zorladığına” ilişkin açıklamasına karşı çıktı.
 

İrlanda basınında yer alan haberlere göre Jean-Claude Trichet, dün   Helsinki’deki faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında,   Lenihan’ın açıklamasına ilişkin bir soru üzerine, “Gerçekler kendisini   gösteriyor. Biliyorsunuz, biz zor dönemlerinde İrlanda’nın yanındayız” diye   konuştu.

 
ECB’nin mali konularda İrlanda’ya verdiği desteğin benzerinin   bulunmadığına da işaret eden Trichet, ülkenin borç sorununa ilişkin bir başka   soru üzerine, İrlanda için hazırlanan kurtarma planının güvenilir olduğunu ve   uluslararası toplum tarafından da desteklendiğini vurguladı.

 
İrlanda’nın eski Maliye Bakanı Brian Lenihan, geçen ay sonunda yaptığı   açıklamada, “ECB’nin İrlanda’yı dış yardım almaya zorladığını” öne sürmüş,   ”ihanet”le suçladığı bazı ECB yönetim kurulu üyelerinin, basını bilgilendirirken   İrlanda’ya zarar verecek yersiz beyanlarda bulunduğunu söylemişti.

 
Borç krizindeki İrlanda, geçen yılın sonunda bir süre dış yardıma   ihtiyacı olmadığını savunmuş, ancak sonunda AB ve IMF ile 85 milyar avroluk   yardım paketi üzerinde anlaşmak durumunda kalmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Bankası, Türkiye’ye 700 Milyon Dolar Krediyi Onayladı

Dünya Bankası İcra Kurulu, dün yaptığı toplantıda Türkiye’ye  Adil Büyüme ve İstihdam Programı “Second Restoring Equitable Growth and Employment Programmatic...

Kapat