Trichet’in Zor Kararı

AMB PPK bugün bir kez daha faiz artırımı için toplanıyor.  Ekonomistlere göre bu ay faiz artırımı yok.  Yıl  sonuna kadar ise 2 kez 25 baz puan daha faiz artırımı yapılacak. Ama, Trichet ve selefinin işi gerçekten zor.  Dün Portekiz IMF ve AB ile 85 milyar Euro’luk kredi anlaşması imzalayarak onu bir nebze rahatlattı, ama hala Finlandiya gibi üye ülkelerin anlaşmayı onaylamaması riski var.  Bankaların sermaye açıkları stress testinden sonra belli olacak. Mart’ta AB perakende satışları yıllık %1.7 geriledi, ama enflasyonda belirgin bir yavaşlama yok.  Trichet ne yapacak?

EMDAŞ Araştırma sorulara cevap veriyor:

Bugün TSİ 14:45′de Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak ve ardından TSİ 15:30′da ECB Başkanı Trichet basın toplantısı yapacak. Faiz değişikliği beklenmiyor ancak piyasalar faiz artırımda ikinci perdenin ne zaman açılacağını merak ediyor. Bu nedenle, Trichet’nin basın toplantısı dikkatle takip edilecek. Toplantıdaki kilit sözcük yine “strong vigilance” yani “teyakkuz halinde izleme” olacak. Beklentimiz, ECB’nin Haziran’da makro projeksiyonları revize ettikten sonra Temmuz’da 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi. Eğer Trichet “vigilance” kelimesini kullanmazsa, faizlerin Temmuz’da artması büyük olasılık. Ancak, Euro Bölgesi swap piyasalarında Haziran’da olası bir artırımın fiyatlandığını gözlemliyoruz. Ekonomistler her ne kadar Temmuz’daki faiz artırımına yüksek olasılık verse de swap piyasalarındaki fiyatlamalar Haziran’da yapılacak faiz artırım olasılığını yüzde 50/50′nin biraz altında görüyor. Dolayısıyla, Haziran’da faiz artırım olasılığı halen Temmuz’a göre düşük ancak göz ardı edilmemeli.

Bugünkü toplantıda erken faiz artırım sinyali gelirse, piyasalarda “aşırı tepki” oluşabilir; çünkü Haziran’da yapılacak muhtemel bir faiz artırımı, ECB’nin enflasyondan ciddi şekilde rahatsız olduğu ve dolayısıya “agresif parasal sıkılaşma” eğilimi sergilemeye başladığı şeklinde yorumlanabilir. Bu senaryoda, eurodaki değer artışı bir üst patikaya taşınabilir, buna karşılık ilk etapta riskli varlık fiyatları euroya ayak uydurarak yukarı yönlü ayarlanma gösterebilir; ancak “agresif sıkılaşma sinyali” “euro kanalından desteklenen risk iştahını bir süre sonra törpüleyebilir”. Kaldı ki gerek eurodaki olası değerlenme AB ekonomisinin rekabet gücünü zayıflatırken, agresif sıkılaşma sinyali öncelikle perifer AB faiz spreadlerinde hızlı bir açılmaya yol açarak finansal sistem üzerindeki baskıyı artırabilir.

Sonuç olarak, tahminimiz ECB’nin Temmuz’da faiz artırımına gideceği yönünde, ancak Haziran olasılığının da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.   

Sertan Kargın, Başekonomist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Süleyman Yaşar: Benzin Yüzde 10 Ucuza Satılabilir

Akaryakıt fiyatları sürekli artıyor. Bu artışın nedeni, dünya ham petrol fiyatlarındaki süratli yükselişe bağlanabilir. Çünkü, Libya’da isyanın ardından ham petrol...

Kapat