Trichet’in Konuşması Altını Yukarı Yönlendirdi

Hafta sonuna yaklaşırken, piyasaların merakla beklediği Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı, değişiklik olmaksızın açıklandı. Trichet’in konuşmasına kadar altın 1535 dolar/ons üzerinde gezinirken, Euro/dolar paritesi Asya’dan itibaren artarak 1.4652’ye ulaştı. AMB Nisan ayındaki toplantıda 2 senenin ardından yükselen enflasyon ile başa çıkmak için ilk kez faiz artırımında bulunmuştu. Bu kez, faizlerde oynama yapmayarak, önümüzdeki dönem için artırım sinyali verdi. Toplantı sonrası, ABD piyasalarının açılması ile denk gelince piyasalar hemen reaksiyon gösterdi.
 

Altın ve dolar değerlenirken, sarı maden 1550 dolar/ons’a kadar ulaştı. Parite, dolar lehine 1.4478 seviyesine geriledi. Altın’daki sert yükseliş akabinde gelen kar satışları ile maden günü 1543.98 dolar/ons’la bitirdi. Gümüş, yüzde 2 daha değerlenerek 37.54 dolar/ons’a çıkarken, ham petrolde artış sürdü; Brent türünde günlük kazanç yüzde 1.5’u buldu. Dünyanın en büyük ekonomisinde dün açıklanan rakamlara göre; ticaret açığı daralırken, haftalık işsizlik başvuruları yükseldi. Ancak ülkenin Nisan ayında rekor seviyede kaydedilen ihracat rakamları geciken toparlanmaya dair endişelerin dinmesini ve Wall Street’in bir hafta içinde ilk kez yükselişle kapatmasını sağladı.
 

Bugün itibariyle piyasaları manipüle edecek bir veri beklenmiyor. Altın’ın çoğunlukla 1540 – 1550 dolar/ons bandında fiyatlanması ve paritenin toparlanması beklentimiz dahilinde. Almanya’dan TÜFE ve ABD’den ithalat fiyat endeksi açıklanacak. İstanbul Altın Borsası’nda Perşembe günü, 842 kg altın ve 10 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Altın gün boyu 1535 – 1540 dolar/ons ons dar bandında fiyatlanırken kapanış önceki gün ile aynı fiyat olan 1539 dolar/ons oldu. Gümüş fiyatında ise dün itibariyle yüzde 3 oranında artış yaşanarak 37.15 dolar/ons’a ulaşıldı.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşar Erdinç: Kasap Et Derdinde Koyun da Can Derdinde

Bugün seçimden önceki son gün. Bu nedenle piyasa hareketlerinin çok fazla bir anlamı yok. Satan sattı, alan ise aldı. Ama...

Kapat