Toyota Depremin Etkilerini Siliyor

Geçtiğimiz Mart ayında Japonya’da meydana gelen deprem ve  tsunaminin etkisiyle üretim kayıpları yaşayan Toyota, toparlanma sürecinin ardından Avrupa pazarında hızlı bir yükselişe geçti. Yılın  ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3′lük bir artış yakalayan Toyota 403 bin 656 aracın satışını gerçekleştirdi. Toyota,  2011′in ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında büyüyen  Türkiye otomotiv pazarında da, 17 bin 148  adet ile satışlarını yüzde  69 oranında artırarak pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi.
  

Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Didier Leroy, Japonya’da yaşanan  deprem sonrasında Toyota’nın mücadeleci ruhunu başarıyla ortaya  koyduğunu belirterek “Yılın güçlü bir ilk çeyreğinden sonra yılın ilk  yarısında gerçekleşen pozitif sonuçlar için mutluyuz. Bu durum Mart  ayında meydana gelen deprem sonrasında yaşanan tedarik kaygılarını en  aza indirmek için bizlerin ve tedarikçilerimizin ne kadar yoğun  çalıştığının bir göstergesidir.” dedi.
 

Leroy, “Yılın geri kalanında planlanmış olan üretim ve satış  hacimlerine  ulaşmak için yeniden düzenlemeler yapıyoruz. Müşteri  siparişlerini karşılayarak teslimatları  hızlandırmaya çalışıyoruz.  Yıllık bazda satış hacmimizi artıracağımıza eminiz.” diyerek  Toyota’nın önümüzdeki 2-3 yılık dönemde Avrupa’da 1 milyon araç satma  hedefinin altını çizdi.

 
Toyota’nın Avrupa için üretim hacmi, Haziran ayı başından bu yana  yüzde 100 seviyesine ulaşırken Japonya’da da normale seviyelere  yaklaştı.  Toyota, Avrupa’daki müşteri taleplerini karşılayabilmek  adına deprem öncesi planların üzerinde araç üretimi de  gerçekleştiriyor.
 

Toyota Vites Büyüttü..

 
Toyota’nın Avrupa’da yılın ilk 6 ayındaki 403 bin 656 adetlik  satışında hibrid versiyonu da dahil olmak üzere  Auris ailesi  yüzde  22′lik artışa imza attı. Toyota Corolla satışları yüzde 44 artarak  35  bin 937 adetlik rakam ile üstün performansını bir kez daha  kanıtlarken, RAV4 ve Land Cruiser satışları da yüzde 20 oranında artış  kaydetti.
 

Avrupa müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan yeni  modellerin ve güçlenmeye devam eden tam hibrid ürün gamının, Toyota  Avrupa satışlarına önemli katkıda bulunmasını bekleniyor.

 
Toyota Türkiye, Bu Yıl 44 Bin Otomobil Üretti

  
Toyota Türkiye, bu yılın ilk 6 ayında, 2010′un Ocak-Haziran dönemine göre, yüzde 16′lık üretim, yüzde 9 ihracat artışı   gösterdi, 44 bin 164 adet otomobil üretti.
 

Adapazarı’ndaki fabrikasında, Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami   felaketinin ardından baş gösteren parça tedariki sorunu nedeniyle Nisan ve Mayıs   aylarında bir süre üretime ara veren Toyota Türkiye, 3 Mayıs’tan itibaren daha   düşük seviyede üretime tekrar başlayarak, normal üretim rakamlarına döndü.
 

Geçen yılın ilk 6 ayında toplam 37 bin 926 adet otomobil üreten Toyota   Türkiye, 2011 yılının Ocak-Haziran döneminde toplam 44 bin 164 adet otomobil   üretimi gerçekleştirdi.
 

Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer konuyla ilgili yaptığı   açıklamada, Toyota Türkiye olarak geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla hem üretimde   hem de ihracatta bir gelişme gösterdiklerini belirtti.
 

Avrupa pazarında yaşanan durgunluğun, kendilerini de etkilediğine dikkati   çeken Özer, ”Buna rağmen geçen yıla göre üretimimizin yüzde 16, ihracatımızın   ise yüzde 9 oranında bir artış göstermesini başarı olarak görüyoruz. Genel olarak   Toyota’nın Avrupa’daki satışları ise yüzde 4,6 oranında artarak 425 bin 639 adet   olarak gerçekleşti. Japonya’da yaşanan büyük depremin üretim ve satışlara olumsuz   yansımalarına rağmen böyle bir artış, Toyota müşterilerinin bağlılık ve   güvenlerini göstermektedir” ifadesini kullandı.
 

Japonya’dan temin edilen parçalardaki tedarik sorununun giderildiğini   belirten Özer, şu bilgileri verdi: ”Üretimimiz 1 Haziran tarihi itibarıyla normal seviyede gerçekleşmeye   başladı. Bazı Avrupa tedarikçi firmalarından alınan parçalarda yaşanan tedarik   sıkıntısı, 1 Haziran’dan itibaren çözüldü ve Toyota’nın diğer tüm Avrupa   fabrikalarında olduğu gibi, Toyota Türkiye’de de üretim o tarihten bu yana deprem   öncesi planlanan normal seviyesine döndü. O dönemde de belirttiğim gibi, gerek   Toyota Türkiye gerekse Avrupa’da bulunan diğer fabrikalarımızın bütün   gayretleriyle çalışarak yıl başında planladıkları üretim rakamlarını gerçekleştireceklerine inanıyorum, gelişmeler de bu inancımızı doğruluyor.”
 

Sakarya’da faaliyet gösteren Toyota Türkiye, Verso ve Auris modellerini   üretiyor ve ürettiği araçların yüzde 90′ından fazlasını Almanya, İspanya,   Fransa’nın da aralarında bulunduğu 40′tan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İş Gücü Piyasası Normale Dönüyor

TÜİK tarafından açıklanan Nisan 2011 dönemi verilerine göre tarım dışı istihdam bir önceki senenin aynı dönemine göre 1 milyon 43...

Kapat