TL Bayram Satışları İle Güçleniyor

 

Perşembe gün TL’de başlayan güçlenme hareketi Cuma günü Temmuz dış ticaret açığı verisinin beklentilerin 450 milyon dolar altında kalması ile devam etti. Bir  buçuk hafta içinde TL döviz sepetine karşı 2.19’dan 2.14’e kadar yükseldi.  Konuştuğumuz traderlara göre Bayram nedeniyle bireysel yatırımcı son 3 haftada 2.5 milyar dolar kadar döviz satmış olabilir. TMSF’nin 330 milyon dolar, İşsizlik Fonu’nun da 200 milyon dolar satış yaptığı daha önce açıklanmıştı.  Gözlemciler Citigroup’un “dolar/TL’de uzun pozisyonları kapatın” önerisinin ardından da en az 500 milyon dolar döviz satışı geldiği görüşünde.  TCMB’nin F/X ihaleleri vasıstaı ile piyasaya verdiği döviz toplamı 1.35 milyar dolar oldu. 

Cuma günü yapılan ihaleye gelen teklif  117 milyon dolarla haftanın dibini  görürken TCMB 50 milyon dolar sattı.   F/X munzamlarının azaltılması ile bankaların kasasına 1 milyar dolara yakın para girecek.

Uzmanlar TL’de kalıcı bir güçlenme trendi beklemek için çok erken olduğu görüşünde. Gelişen ekonomilere yatırım yapan borsa ve SGMK fonlarından para çıkışı geçen hafta da 2 milyar doları aşarken, döviz kurunun değer kaybı (TL’nin değer kazanması) Temmuz sonu itibarı ile bir yıl öncesine göre %11 artan turist ziyaretlerine de bağlanabilir.

TL’nin bundan sonraki ilk önemli sınavı 5 Eylül günü açıklanacak Ağustos enflasyon verileri olacak.  Bazı aracı kurumlar Ankara Türk-İş geçim endkeisini gördükten sonra TÜFE’de %1’den fazla artış tahmin ediyorlar. TÜFE’de artışın kalıcı olarak algılanması halinde, TL döviz sepetine karşı yeniden değer yitirebilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın bir haftada % 3 geriledi

İAB Endeksi bu hafta yüzde 3.08 değer kaybetti

Kapat