TİM: 500 Milyar Dolarlık İhracat Hayal Değil

Türkiye İhracatçılar Meclisi   (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, ”2023′te 500 milyar dolar hedefini”nin hayal olmadığını, Türkiye’nin bunu   rahatlıkla başarabilecek güçte olduğunu bildirdi.
 

Büyükekşi, ihracatçıların ödüllendirilmesi ve çeşitli ziyaretler   gerçekleştirmek üzere geldiği Mersin’de, AA muhabirine yaptığı açıklamada,   Türkiye’nin bugüne kadar görülmemiş bir büyüme gerçekleştirdiğini, 2000 yılında   27 milyar dolar olan ihracatını, 2010′da 114 milyar dolara çıkardığını   vurguladı.
 

İhracatta 2000 yılından bugüne alınan mesafenin büyüklüğüne dikkati çeken   Büyükekşi, ”Bu nedenle 500 milyar dolarlık ihracat hayal değil. Sayın Başbakan   Recep Tayyip Erdoğan da her fırsatta bu hedefi dile getirerek, bize güç veriyor.   Çok doğru ve yerinde bir açıklama. Çünkü, bu hedefi biz rakamlarla ortaya koyduk,   afaki konuşmadık” dedi.
 

Geçen yıl 114 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatan   Büyükekşi, ihracatın bu aşamaya gelmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve   Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın büyük gayreti olduğunu söyledi.
 

Türkiye’nin 2011 yılı sonunda orta vadedeki hedefi olan 127 milyar doları   geçip, 2008 yılında kırılmış olan ve cumhuriyet rekoru olan 132 milyar doları   geçip, 135 milyar doları yakalayacaklarını ifade eden Büyükekşi, bu konuda   ihracatçıların büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.
 

Büyükekşi, 2023′teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefini belirlerken,   2009 yılının başından itibaren bir çalışma yapmaya başladıklarını, son derece   kapsamlı olan bu araştırma sonunda 2023 hedeflerini mantıklı gerekçelerle ortaya   koyduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
 

”Türkiye bu ihracat hedefini gerçekleştirebilir mi? diye yaptığımız bu   araştırmayı tamamladıktan sonra her şeyi rakamlarla, istatistik bilgilerle ortaya   koyduk. Arkasından da 24 sektörde ayrı ayrı çalışma yaptık. Bunu kendi başımıza   da yapmadık. Harvard Profesörü Robert Kaplan’ın metodolojisiyle yaptık. Buna   göre, biz ihracatımızı her yıl yüzde 12 artırırsak, bunu rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz.”

 
Bu yıl ihracatın yaklaşık yüzde 20 artacağına dikkati çeken Büyükekşi,   ”Bırakın her yıl yüzde 20′yi, yüzde 12 artırsak bile, 2023′te 545 milyar doları   yakalıyoruz. Biz bunu 500 milyar dolarla yuvarlayarak söylüyoruz. Şu an da 127   milyar dolar. Bunun da üzerine çıkmayı planlıyoruz ve tekrar cumhuriyet tarihinin   en yüksek rekorunu kırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 
Büyükekşi, ihracat yapmanın çok zor ve zahmetli bir iş olduğunu   vurgulayarak, ”İhracatçılarımız büyük emek harcıyor. Bugün burada ödül alan   almayan bütün ihracatçılarımızı kutluyorum. Çünkü, biz diyoruz ki  Türkiye bundan   sonra büyümesini ihracatla yapacak. Üretim artışı, istihdamı ihracatla yapacak.   Türkiye’nin büyüme motoru ihracat olacak” dedi.

 
Türkiye’nin birkaç pazara saplanıp kalmadığını, pazar yelpazesini sürekli   genişlettiğini ifade eden Büyükekşi, şöyle devam etti: ”Öncelikli pazarlarımız Avrupa Birliği (AB) ülkeleri. Çünkü   ihracatımızın yüzde 50′sini AB ülkelerine yapıyoruz. Yeni hedef pazarlarımız   arasında Çin, Hindistan, Güney Amerika ülkeleri ve Endonezya da var. Bu ülkelere   ihracatımız artacak. Bunun yanında elbette Ortadoğu ve Afrika ülkeleri de  var.”
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Moody’s: Portekiz’in Yardım Alması, Kredi Notu İçin Pozitif

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Portekiz’in  AB-IMF ile 78 milyar Avro tutarında kurtarma yardımı için anlaşmaya  varmış olmasının bu ülkenin...

Kapat