Terör Türkiye’nin Yarısını Yok Etti

Terörle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar Türkiye’nin yarısı büyüklüğünde bir ülkenin yok olmasına neden oldu.Geçtiğimiz gün PKK’nın şehit ettiği 11 askerimizi de rakamlara eklediğimizde  Türkiye sadece son bir ayda 40 askerini kaybetti.

 
İnsani kayıpların yanı sıra çok ciddi maddi kayıplarda ülkenin kalkınmasını ciddi anlamda baltalamakta. İşin ekonomik boyutuna gelindiğinde teröre karşı yapılan harcamalar ile Türkiye’nin yarısından fazlası buharlaştırdı. 2010 yılı rakamlarına bakıldığında 950 milyar TL’lik GSMH ile Türkiye 536 milyar doları terörle mücadeleye harcadı.
 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yakın dönemde verdiği rakamlara bakıldığında 26 yılda 40 bin insanımızın yanı sıra 300 milyar dolarda (536 milyar TL) uçtu gitti. Yıldırım terörün Türkiye’ye dolaylı maliyetinin 1 trilyon dolar olduğunu açıkladı.

 
Rakamlar, kaynakların yaklaşık 4 katına yakın kısmının terörle mücadeleye gittiğini gösteriyor.
 

Bu noktadan bakıldığında eğer Türkiye’de terör illeti olmasaydı bahsi geçen 300 milyar dolar ile 15 bin adet 24 derslikli okul, 9 bin adet tam teşekküllü 400 yataklı eğitim araştırma hastanesi, 200 adet boğaz köprüsü, 120 tane Atatürk barajı ve 450 bin kilometre bölünmüş yapılabilecekti.
 

Bölgenin kalkınması için hayata geçirilen ve 32 milyar dolar civarında yatırımla hazırlanan GAP’tan böyle bir rakamla 9-10 tane yapabilir. Türkiye’de 1 kişinin çalışabilmesi için yapılması gereken yatırım tutarı 150 bin dolar. Yani 150 bin dolar üzerinden bir hesaplama yapıldığında 300 milyar dolarla milyonlarca insana iş bulma imkanına sahip olabilir. 2 milyon kişiye iş bulunabilir.

Türkiye’de 980 bin kişi açlık sınırında yaşıyor, 13 milyon insan günde iki dolarla geçiniyor. Buna karşılık ise sadece 2010 yılında Türkiye 15 milyar doları askeri harcamalara yatırdı.

 
Bakanın verdiği rakamlara; son 26 yılda bölgede terörün hedef aldığı reel sektör, tarım, hayvancılık gibi büyük darbe alan sektörlerinde eklenmesi gerekiyor. Bölgede yaşayan toprak sahipleri ve iş adamları köylerini bıraktı. Sadece köye dönüş projesi kapsamında 1 katrilyon 200 trilyon liralık yatırım yapıldı.
 

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Mutlu’nun 2010 yılı verilerine göre yaptığı derlemede güvenlik harcamaları 52.5 milyar TL olurken, göçte kırsal kesimde ortaya çıkan üretim kaybın da 1989 – 2005 arasında 16.32 milyar TL oldu. Yeniden yerleşim için 2.98 milyar TL harcanırken, tahrip edilen yol, köprü, bina tarafnda yapılan harcamalar 223.5 milyon TL.
 

Sadece bir Skorsky helikopterin fiyatı 18-20 milyon dolar Super Cobra helikopterin maliyeti ise 20-22 milyon dolar. Bir savaş uçağının veya helikopterin bir saat havada kalması 10 bin dolar civarında. 2011 verilerinin de eklenmesi ile terörün Türkiye’ye dolaylı maliyeti 1 trilyon doların da üzerine çıkması kuvvetle muhtemel.(GazetePort)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeksler (Cem Şengezer)

Kayıplarımızın devam etmesi gerektiği şeklinde ilgili son yazıyı bitirmiştik. Yetmeyecekti ve ekledik: Dow Jones ile fark açılmalıydı. İki koşul da...

Kapat