Tera Menkul’den Akenerji Değerlendirmesi

Tera Menkul Değerler, Akenerji için tavsiyesini ‘NÖTR’ olarak yeniden başlatırken, 2.63 TL hedef fiyat verdi. Tera Menkul Değerler ( www.teramenkul.com ) konu ile ilgili  raporunda, şu değerlendirme yapıldı:     
 

“Akenerji’yi NÖTR tavsiyemiz ve hisse başına 2,63 TL yıl sonu  hedef fiyatımızla takipteki hisseler listemize yeniden ekliyoruz.  Şirketin uzun dönem beklentileri oldukça iddialı ve potensiyel olarak  karlı gözüküyor fakat yüksek finansal borçluluk ve düşük karlılık öngörülebilirliği hisselere yatırım kararını daha az çekici kılıyor.  Bize göre mevcut küresel ortamda AKENR kısa/orta vadede cazip bir yatırım olarak gözükmüyor.     

 

Hedef fiyatımız, toplam üretim kapasitesini 2017’ye kadar %174  arttıracak 1.147MW’lık kapasite artışını yansıtıyor. Şirket büyük bir  yatırım döneminden geçiyor  toplam kapasite 2009’daki 373MW’tan  2011YS’da 658MW’a çıktı ve 2016YS’da 1,805MW’a ulaşması bekleniyor.  Yatırım döneminin getirdiği yüksek finansal borçluluk ise bilançoyu  olumsuz etkiliyor (net borç 2007’deki değeri $59mn’dan 2011YS’da  $706mn’a ulaştı).     

 

Sonuç olarak, uzun vadeli beklentilerin dahil edildiği İNA modeli  %61 yukarı yönlü potansiyele işaret ederken sadece 2012 ve 2013 tahminlerinin dahil edildiği benzer karşılaştırma metodu yüksek  borçluluk sebebiyle  tüm yukarı potansiyeli neredeyse yok etmektedir.     
 

Elektrik fiyatları sabit kalırken doğalgaz fiyatlarındaki artış  ileriye dönük önemli bir risk olarak görülmektedir. Ek olarak,Türkiye’nin 2023’e kadar 3 nükleer santral (gelecekteki tahmin edilen  kapasitenin %25’i) kurma hedefi var ki bu elektrik fiyatları  üzerindeki baskıyı gelecekte arttırabilir  yani nükleer santraller de  bir başka uzun dönem riski olarak görülebilir.     
 

Elektrik fiyatlarındaki düşük öngörünebilirlik kar  öngörülebilirliğini de azaltıyor”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yerli Traktör Yok Satınca Hurda İndirimi Ertelendi

Traktör piyasasında yaşanan canlılık nedeniyle sektör firmaları planlanan hurda teşviğinin ertelenmesini istedi. Öneri uygun görüldü.   Star’ın haberine göre Başbakan...

Kapat