Temel verilerin etkili olduğu bir gün…

EUR/USD ANALİZ

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa politikalarının gittikçe daha yoğun bir şekilde iç politika meselesi haline geldiğini söyledi. Şansölye Merkel, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu tarafından Berlin’de sanayi ve istihdam konusunda düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Almanya’nın ihracatının çok büyük bir kısmının Euro bölgesi ve AB ülkelerine yapıldığına dikkati çekerek, “Avrupa politikası gittikçe daha fazla iç politika haline geliyor. AB’nin refahı ve sıkıntıları, ülkemizin refahı ve sıkıntıları kadar önemlidir” şeklinde konuştu. Mali borç krizinin şimdiden aşılmış olduğunun düşünülmemesi gerektiğini belirten Merkel, “Ortak para birimimizi nasıl bir arada tutabileceğimize bakmalıyız” dedi. Eğitimli insan açığına da dikkati çeken Merkel, bu nedenle çocukların ve gençlerin iyi eğitim görmesi için yoğun şekilde çaba harcadığını kaydetti.

EUR/USD paritesi belirli seviyeler arasında yine sıkışık seyrine devam etmektedir. 1,3177 seviyesine kadar gerileyen sonra bu destekten toparlanıp 1,3247 seviyesine kadar yükselen EUR/USD paritesinde düşüşlerin devam edebilmesi için 1,3250 ve 1,3275 seviyelerinin geçilmemesi gerekmektedir. Genel olarak düşüş beklentisi içerisinde olduğumuz EUR/USD paritesinde düşüşlerin devam edebilmesi için yukarıdaki dirençlerin geçilmemesi şarttır. Gün içerisinde gelecek makro-ekonomik veriler neticesinde sert hareketlere maruz kalması beklenilen EUR/USD paritesi için gün içerisindeki en önemli haberler Bernanke ve Draghi’nin konuşması ile beraber ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisidir. Bu haberler paritede sert hareketlerin oluşmasına neden olabileceği gibi orta ve uzun vadeli hareketlere de yön verebilir.

Pivot;1,3275

Destek; 1,3195-1,3170-1,3140

Direnç; 1,3290-1,3310-1,3325

GBP/USD ANALİZ

ABD’de New York Borsası’dan işlem gören hisse senetleri, ikinci el konut satışlarında Şubat ayında görülen beklenmedik düşüşün etkisi ile, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin dünkü gerilemesinin ardından değer kaybetti. Baker Hughes Inc., doğalgaz kuyularındaki sızmaların karını olumsuz etkileyeceğini açıklamasının ardından yüzde 3.8 geriledi. Oracle Corp., karının analistlerin projeksiyonlarını aşmasının etkisi ile yüzde 1.1 değer kazandı. Hartford Financial Services Group Inc., bireysel yıllık ödeme işini tasfiye etmeyi planlaması ve hayat sigortası biriminin bazı bölümlerini satmak için alıcı aramasının ardından yüzde 4.3 değer kazandı. Profesyonel network web sitesi LinkedIn Corp., Goldman Sachs Group Inc.’nin tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 7.9 prim yaptı. S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 düşerek New York saati ile 10:43’te 1,404.31 puana indi. Dow Jones Endeksi ise 20.40 puan ya da yüzde 0.2 düşüşle 13,149.79 puana geriledi.

EUR/USD paritesinde belirli düşüşlerden sonra yaşanılan yükselişlerin hemen hemen benzerini GBP/USD paritesinde de görmüş bulunmaktayız. Özellikle paritenin 1,56 desteği üzerinde kalması yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına katkı sağladı ve GBP/USD paritesi 1,5920 seviyesine kadar yükseldi. 1,60 ile 1,55 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştiren GBP/USD paritesinde uzun vadeli seyrin net bir şekilde belirlenebilmesi için bu seviyelerden birinin kırılması gerekmektedir. Teknik olarak her ne kadar haftalık trend düşüş olsa da özellikle Dolar Endeksinde yaşanılan düşüşlerin pariteyi yukarı yönlü hareket ettirdiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle de satış baskısının alışlara göre daha baskın olduğunu ancak bu baskının doğrulanabilmesi için paritenin 1,55 desteğini kırması gerektiğini söyleyebiliriz. Parite bu seviyeler arasında kaldığı müddetçe destekten al – dirençten sat mantığı ile işlem stratejisi oluşturulabileceği gibi bu seviyelerin dışına çıkması ile uygun uzun vadeli işlem stratejileri oluşturulabilir. 1,60 üzerinde 1,6240 ve 1,6450 hedef olarak belirtildiği gibi, 1,55 altında 1,53 ve 1,5130 seviyeleri hedef olarak söylenebilir. Gün içerisinde de paritenin 1,5895 seviyesi altında gün içerisinde düşüşlerin devam edeceğini söyleyebilir ve hedef olarak da kısa vadeli olarak 1,5815 seviyesi hedeflenecektir.

Pivot:1,5895

Destek; 1,5815-1,5780-1,5745

Direnç;  1,5880-1,5895-1,5925

USD/JPY ANALİZ

ABD konut verilerinin beklentisi ile güne yükselişle başlayan Avrupa Borsaları açıklanan veriden umduğunu bulamayarak dalgalı bir seyir izledikten sonra hisselerin çoğu günü düşüşle kapattı. Adidas AG hisseleri yüzde 2 değer kaybetti. TeliaSonera AB hisseleri ise yüzde 4 düştü. Banco Popolare SC hisseleri ise yükseliş kaydetti. Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 0.1 düşüşle Londra’da 268.67 seviyesinden kapandı. Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarına 1 trilyon Euro harcaması ve ABD ekonomik verilerinin tahminleri aşması ile gösterge endeksi bu yıl yüzde 9.9 primli seyrediyor. Euro Stoxx 50’daki hisselerin işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 5.7 üstüne çıktı. Avrupa’nın 18 ulusal gösterge endeksinin 14’ü günü ekside kapattı. İngiltere’nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1’den az düşerken Fransa’nın CAC 40 Endeksi yüzde 0.1 kaybetti. Almanya’nın DAX Endeksi ise yüzde 0.2 yükseldi.

79,50 direncini geçtikten sonra uzun vadeli beklentimizin düşüşten yükselişe geçtiğini ve paritenin yükseliş hedefleri ile 85 seviyesini test edeceğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Hatta paritedeki uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini açıklarken 80,25 seviyelerindeyken 78 seviyesine zarar durdur belirlenerek 84,50-85,00 seviyelerinin hedef olarak belirtilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Geride bıraktığımız hafta gerek ABD gerekse Japonya’dan gelen haberlerle paritenin yukarı yönlü hareketlerin gerçekleştirdiğini ve paritenin 84,20 seviyesini test ettiğini gözlemledik. 84,20 seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen tepki satışları USD/JPY paritesini 83,20 seviyesine kadar geriletse de parite buradan toparlanmasını bildi ve yeniden 84 seviyesine yaklaşmaya çalıştı. Parite için uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz USD/JPY paritesinde 85 direnci ilk hedef olarak belirlenirken ikinci hedefimiz ise aylık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 89,30 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu seviyelerin hedeflenebilmesi için USD/JPY paritesinin 78 seviyesi üzerinde kalması yeterlidir. Gün içerisinde de 84,20 direncinin geçilememesi neticesinde düşüş beklentimizin devam edeceğini bu direncin geçilmesi neticesinde de yükselişlerin kaldığı yerden devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 83,70

Destek: 83,00-82,75-82,50

Direnç: 83,90-84,20-84,50

PETROL ANALİZ

ABD hisse senetleri, 1998’den bu yana görülen en iyi ilk çeyrek performansının ekonomik gerçekleri aştığı algılaması ve Baker Hughes Inc.’nin enerji hisselerine satış getirmesi sonucu değer kaybetti. Bu hareketle birlikte, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı. Dünyanın en büyük üçüncü petrol alanı hizmet sağlayıcısı Baker Hughes, doğalgaz kuyularındaki sızıntının şirket karını olumsuz etkileyebileceğini açıklamasının ardından yüzde 5.8 geriledi. Morgan Stanley ve Fifth Third Bancorp en az yüzde 1.7 düştü ve finans hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Hewlett-Packard Co. Yüzde 2.2 geriledi ve Dow Jones Endeksi’nde en fazla kaybeden şirket oldu. S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 düşerek 1,402.89 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 45.57 puan ya da yüzde 0.4 düşerek 13,124.62 puana indi. ABD piyasalarında yaklaşık 6.1 milyar adet hisse senedi el değiştirdi. Bu, son üç ayın ortalamasının yüzde 7.9 altında.

Suudi Arabistan’dan gelen haberler neticesinde petrol fiyatlarının belirli bir zaman içerisinde hareketlendiğini ve bu hareketliliğin düşüş yönünde olduğunu görmekteyiz. Yapılan konuşmalarda petrol fiyatlarının yükselişine anlam veremediğini söyleyen yetkililer siyah incinin kısa vadeli düşüşlerine devam etmesini sağladı. Buna ilaveten FED Başkanı Bernanke’nin yaptığı konuşmalarda petrol fiyatlarının yükselişinden dolayı dertli olduğunu ancak bu durumun uzun vadeli çözüme kavuşturulacağını söyleyebilirim. Petrol fiyatlarının yükselişlerinin küresel ekonomiye zarar vereceği yâda ben bu yükselişe anlam vermiyorum açıklamalarını yapmak petrolün yükselmemesi için yeterli mi? Buna büyük harflerle HAYIR diyebiliriz. Çünkü gerek teknik olarak gerekse temel olarak petrol fiyatlarının yükseleceği ciddi bir şekilde gözlemlenmektedir. Tepki satışlarının petrol fiyatlarını 100 dolar seviyesine kadar geriletmesi mümkün olacaktır ancak bu düşüş petrol fiyatlarının yükseliş için yeniden güç kazanmasına katkı sağlayacaktır. Teknik olarak bu seviyeleri belirtirken temel olarak da özellikle İran’a yapılacak müdahalelerin petrol fiyatlarını yukarı yönlü taşıyacağını düşünmekteyiz. Bu mücadelenin başında İsrail olmakla birlikte ABD ve Avrupa Birliği yer almaktadır. Şuanda İran ile ilgili ekonomik kısıtlamaların üzerinde durulduğu gözlemlensen de önümüzdeki aylarda savaş seslerinin yükselmesi kimseye sürpriz gelmeyecektir. Böyle bir durumda da emtialarda yükselişler kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle de kısa vadeli yaşanılacak olası düşüşler uzun vadeli alım stratejisi olarak değerlendirilmelidir. Temel faktörlerin petrol fiyatlarında etkili olduğunu söyleyebilir ve özellikle de İran’dan gelecek olan haberleri dikkatle takip etmemiz gerekmektedir.

Pivot;107,65

Destek;  105,65-104,30-103,50

Direnç;  107,00-108,60-109,60

 ALTIN ANALİZ

Altın, Euro’nun Dolar karşısında yükselmesi ile birlikte alternatif yatırım aracı olarak talep görüyor Yunanistan’ın uluslararası yardım almak için parlamentonun oyunu almasının ardından Euro, Dolar karşısında iki haftanın yükseğine çıktıktan sonra pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke ise Kongre’ye Avrupa’daki ekonomik güçlüklerin gevşediğini anlatacak. Hindistan’daki altın mücevheratçıları ise yükse vergiyi protesto için gittikleri grevi yarın kesip dükkânlarını açacaklar. Cenova’daki MKS Finance SA para ve metal işlemleri müdürü Bernard Sin konuyla ilgili “Dolar burada ana sürücü. Piyasada bir süredir çok fazla fiziki alım yoktu. Fakat bir noktada fiziki talep başlayacaktır.” dedi.

Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinde pozisyon alırken gerçekleştireceğiniz lot miktarı ve açmış olduğunuz pozisyon miktarına göre elde edilen marjin kavramı çoğu yatırımcıların dikkatinden kaçmakta ve kıymetli metaller arasında yer alan sarı madende açmış olduğu pozisyonlarda ciddi zararlar elde etmektedirler. Genel olarak yukarı yönlü beklentimizin devam ettiği altın fiyatlarında bazı zamanlarda kar satışlarının oluşabileceğini yatırımcılarla paylaşırken kısa vadeli yaşanılacak düşüşlerde satış pozisyonları alınabileceği gibi uzun vadeli beklenilen yükselişler için yaşanacak olası düşüşler alım fırsatı olmalıdır açıklamasını bildirmekteyiz. ( Örneğin altın fiyatları 1790 seviyelerindeyken 1800-10 seviyelerinin kritik olduğunu ve bu seviyelerin geçilmediği sürece kar satışlarına hazırlıklı olmamız gerektiğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik). Günlük olarak da 1661 dolar altında düşüşlerin devam etmesini ve 1640 dolar desteğini test edebilme ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde ve beklentilerimizde 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olacağını bildirmekteyiz. Ancak bu seviyelerin oluşabilmesi için altın fiyatlarının güçlü bir seviyeden destek bulması gerekmektedir. Bu desteklerden birincisi haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar desteği ve yine haftalık grafikte yükseliş kanalının alt noktası olan 1590 dolar seviyeleri altın fiyatlarının dönüşü için çok önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın fiyatlarının 1630-1590 seviyelerine kadar yaşanılacak geri çekilmelerinde 1530 seviyesine zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedefleneceğini daha önceki analizlerimizde belirttik ve hala daha bu düşüncenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan nasıl olsa altın fiyatları yükselecek diye 1660 dolar seviyelerinden alım işlemi gerçekleştirip altın fiyatının 1600’e geldiğinde acaba ne yapmalıyım yoksa düşecek mi stresi yaşamaması gerekmektedir. Finans piyasalarında işlem gören varlıkların yukarı ve aşağı yönlü hareketinden başka yapacağı bir seçeneği yoktur. Mühim olan Bu dalgalanmalarda hangi seviyelerde nasıl işlem açmalı ve işlem açtığınız pozisyonun lot miktarı ne olmalıdır. Genel olarak anaparanızın %5’i ile işlem açmasını önerdiğimiz işlem stratejisinde zararın max bekleme süresi olarak yine anaparanızın %10’u olarak belirlenmiştir. Bu strateji ile yapılacak işlemlerde zarar elde edilse de anaparanın batma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Bütün bu açıklamalarla birlikte altın ile ilgili kısa ve uzun vadeli beklentimizi özetlersek; Gün içerisin de1658 dolar seviyesi altında satışların devam edeceğini ve 1630 ile 1590 seviyelerinin hedefleneceğini, uzun vadede ise yaşanılacak bu düşüşlerin 1530 dolar üzerinde kaldığı müddetçe alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Pivot; 1661

Destek;1640-1634-1625

Direnç; 1661-1665-1674

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Victoria’nın meleği 2. çocuğuna hamile

Victoria's Secret meleği Adriana Lima ikinci çocuğuna hamile olduğunu açıkladı

Kapat