Teknik Satışlar Altında Dalgalanmaya Neden Oldu

Altın, Çarşamba gününe 1745.25 dolar/ons seviyesinden giriş yapmasının ardından, Euro Bölgesi’nde piyasaların açılmasıyla birilikte günün en yüksek seviyesi olan 1752.18 dolar/ons’u kaydetti. İlerleyen saatlerde yatırımcılar Avrupa’nın ekonomisi için endişelenirken, teknik direnç seviyesi olan 1750 dolar/ons dolayından gelen hızlı satışlarla altın gün sonuna doğru 1724 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Euro/dolar paritesi ise dün ağırlıklı olarak 1.3250 – 1.3275 dar bandında işlem gördü. Dün itibariyle Yunanistan Başbakanı ve parti liderlerinin 7 saat süren toplantısı yeterince verimli sonuçlanmadı. Kurtarma paketinde ileri sürülen kemer sıkma önlemlerinden, emeklilik maaşlarında kesintiye gitme şartı konusunda anlaşmaya varılamadı. Gün sonunda altın 1733.14 dolar/ons’ta dengelenirken aşağı yönde yüzde 0.7 oranında düzeltme yaşadı.

 
Bu sabah itibariyle, Çin’den açıklanan sürpriz enflasyon rakamları ve Yunanistan’ı kurtaracak anlaşmaya çok yaklaşılmasının etkisiyle paritenin iki ayın zirvesini kaydetmesi, altın’ı yeniden 1740 dolar/ons’a doğru itti. Gün içinde oldukça kritik veriler yanında toplantının kesin sonucu piyasaların takibinde olacak. Euro Bölgesi’nden faiz oranı bildirisi, Avrupa Merkez Bankası’nın basın açıklaması, ABD’den istihdam talepleri, Bloomberg tüketici güveni, toptan satış envanterleri açıklanacak ve ilerleyen saatlerde 30 yıllık tahvillerin ihalesi gerçekleşecek. İstanbul Altın Borsası’nda Çarşamba günü, altın 1740 – 1747 dolar/ons dar bandında işlem görmesinin ardından 1745 dolar/ons’ta dengelenerek yüzde 0.75 değer kazandı. İşlem hacmi yine oldukça sığ idi. Toplamda 372 kg altın ve 822 kg gümüş el değiştirdi.

 
Troy Menkul Kıymetler

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Şirketleri İçin Zor Bir Yıl

HSBC Yatırım CEO’su Ahmet Erelçin, Türk şirketlerinin dış finansman maliyetlerinin artacağını ve yeni borçlanmalarda zorluk yaşanabileceğini açıkladı.   HSBC Yatırım...

Kapat