Tekel Paşabahçe’ye 355 Milyon TL

Paşabahçe’deki Tekel Fabrikası’nın arazisi için düzenlenen ihalede en yüksek teklif 355 milyon lira ile Torunlar GYO’dan geldi. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, “Fazla kâr gözetmeden İstanbul’a yakışan bir turizm projesi hedefliyoruz. Güzel bir otel olacak” dedi.

 
PAŞABAHÇE’deki eski Tekel İçki Fabrikası arazisi için 5 firmanın teklifiyle girilen ihalede en yüksek teklif, 355 milyon TL ile Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ndan geldi. Açık artırmada Siyahkalem Mühendislik ile 72 tur rekabet eden ve bir de mola alan Torunlar GYO, araziyi turizme yönelik bir proje ile değerlendirecek. Arazi için 2009’da düzenlenen ihalede en yüksek teklif 303.1 milyon lira olmuştu.

 
Elemeli turda 300 milyon lira

 

Gayrimenkul A.Ş.’ye ait fabrikanın arazisinin 49 yıllığına kullanım izninin devri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (OİB) tarafından açılan ihaleye ÖİB Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan komisyon başkanlığı yaptı. Özyazıcı İnşaat, Torunlar GYO, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul ve Siyahkalem Mühendislik’in teklif verdiği ihalede ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif, 276 milyon lira oldu. 2 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 300 milyon lira oldu. Bu turda Fernas ihale dışı kalırken, ikinci turda da, Özyazıcı İnşaat elendi. Yazılı elemeli turların ardından açık artırmaya Torunlar GYO, Asitane Gayrimenkul ve Siyahkalem Mühendislik ile geçildi. Açık artırma 320 milyon lira ile başladı ve artırım aralığı 100 bin lira olarak belirlendi. 6’ncı turda Asitane Gayrimenkul ihaleden çekilirken, Torunlar GYO ile Siyahkalem Mühendislik arasında çekişme başladı. Siyahkalem Mühendislik fiyatı her seferinde 100 bin lira artırırken, Torunlar GYO milyon liralık artışlarda bulundu. 34’üncü turda fiyat 345 milyon 100 bin liraya gelince Torunlar GYO mola aldı. Toplam 72 tur olarak gerçekleşen açık artırmada en yüksek teklifi 354.5 milyon lira ile Torunlar GYO verdi, rakam 355 milyon liraya çıkarıldı. İhale sonrasında CNBC-e televizyonuna açıklama yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, ilk ihaleyi kazanan firmanın fiyatı yüksek bulup teminatını yaktığını hatırlatarak, şu açıklamayı yaptı: “Rakam yüksek. Ancak, İstanbul’da 10 tane boğaz yok, bir tane var. Büyük bir kâr gözetmeden İstanbul’a yakışan iyi bir proje (otel) yapmayı hedefliyoruz. Turizme yönelik proje düşünüyoruz. Arsa ödediğimiz kadar da bir yatırım yapılabilir.”

 
Mevcut ortaklarla yapacak

 
İhale şartnamesinde bulunan peşin ödeme ya da vadeli ödeme seçeneklerinden ikisini de kullanabileceklerini ifade eden Mehmet Torun, “Finansmanın yüzde 20’si özsermayeden karşılanacak. Halka açık bir şirketiz, bir çok da ortağımız var. Projeyi mevcut ortaklarımızla yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Torun, proje için ciddi bir süreçten geçeceklerini ifade ederek, otel olması planlanan projenin detaylarını hazırlayıp, önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

 
49 yıllığına aldı

 
TORUNLAR GYO, fabrikada bulunan taşınmazlar ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan binaların satışı, ayrıca iskele-rıhtım ve dolgu alanının 49 yıllığına kullanım iznini kazandı. Arazideki taşınmazlar, 54 bin 870, 16 bin 212 ve 827 metrekare yüzölçümüne sahip ve 3 bin 935 metrekare iskele-rıhtım ve dolgu alanı büyüklüğü de bulunuyor. Arazinin sahil uzunluğu ise 500 metreye ulaşıyor.
 

İlk ihalede Gökalp teminatı yakmıştı

 
ARAZİ için ilk ihale 15 Haziran 2009 tarihinde düzenlenmişti. 303 milyon 100 bin lira fiyat veren Mümin Gökalp’in sahibi olduğu Adana merkezli As-Asya Gayrimenkul ihaleyi kazanmış ancak 50 bin lira sermaye ile kurulmuş bir şirket olarak şüphe uşandırmıştı. Gökalp, şartları yerine getiremeyince ihale iptal edilmişti. Gökalp, iptal öncesi ortaklık için Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun patronu Ali Ağaoğlu’nun da kapısını çalmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Günlük Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ İspanya'nın yeni Başbakan Mariano Rajoy'un önceden "çok sıkı" olacağını belirterek uyardığı ve 1978'den bu yana ülkenin gördüğü en...

Kapat