Tedirgin Yatırımcı Altın’dan Uzaklaşıyor

Hafta ortasında altın, ABD piyasalarının açılışına kadar ağırlıklı olarak 1650 – 1660 dolar/ons bandında seyir izlerken, ilerleyen saatlerde dolar’ın gücünü artırması ile satış görerek günün en kötü işlem fiyatı olan 1639.60 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Altın 1641.95 dolar/ons’ta dengelenerek günü yaklaşık yüzde 1 kayıpla bitirdi. Dün itibariyle ABD’den açıklanan ham petrol stok raporunda tüm kalemlerde erime kaydedilmesine rağmen, emtia piyasalarındaki ayı piyasasının etkisinde kalan ham Nymex yüzde 2.5 oranında değer kaybına uğradı. Sabah seansında, hafta sonu EFSF için bir araya gelecek Fransa ve Almanya’nın, fon üzerinde fikir ayrılığına düştüğü haberlerinin ardından sert satışlara sahne olarak 1610 dolar/ons’a kadar geri çekilirken Euro/dolar paritesi de 1.37 seviyesinin altına geriledi. Sonrasında toparlanan maden 1620 dolar/ons üzerinde işlem görmeyi sürdürüyor. Altın hafta başından bu yana düşüşünü sürdürürken, Fransa – Alman ortak yapımı paket yatırıcıların odak noktası durumunda.
  

Bugün Almanya’dan ÜFE, ABD’den haftalık işsizlik başvuruları, Bloomberg tüketici güveni, cari ev satışları, Philadelphia FED imalat endeksi ve Avrupa Bölgesi’nin tüketici güven endeksi piyasaların takibinde olacak. Altın Borsası’nda yalnız 661 kg altın işlemi gerçekleşirken, fiyatlar yukarı yönde hareketlendi. En yüksek 1660 dolar/ons’a ulaşan altın kapanışı 1655 dolar/ons’tan önceki günün 21 dolar üzerinde seansı bitirdi.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Londra’da Protestolar Büyüyor

İngiltere’nin başkenti   Londra’nın iş merkezine yaklaşık 200 çadır kuran protestocular, ülkedeki   bankacılık sistemi ile hükümetin kesinti planlarına tepki gösteriyor.          ...

Kapat