Teb:Endeksin Yeni Bir Toparlanma İçine Girmesi Mümkün

Geçen hafta Cuma gününden beri banka hisselerinde yaşanan yabancı satışlarının, MKK`ya kote ettirilen GE`nin 52.5 milyon lot Garanti Bankası hisse senedinin satış sürecinin, beklentilerin üzerinde gelen Mart ayı cari açık verilerinin olumsuz etkilerini gördüğümüz İMKB, dün de güne satış ağırlıklı başladı. Günün ilk yarısında İMKB`de genelde satıcılı bir seyir yaşandı. Ancak banka hisselerinde yabancı satışlarının durulmaya başlamasına paralel, günün ikinci yarısında gelen alışlar İMKB`nin günü yükselişle kapamasını sağladı. Perşembe gününü teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 67000 seviyesinin altında, 65643 seviyesinde kapatan, etkili olan satışlarla günün ilk yarısında 65128 seviyesine kadar gerileyen, bu seviyeden gelen alışlarla ikinci yarıda 66584 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 66535 seviyesinde, dolar bazında 42190 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1! .36 oranında değer artışı ile tamamladı.
 

Hafta başından beri olduğu gibi İMKB üzerinde yarın da ağırlıklı olarak yabancı yatırımcıların banka hisselerindeki hareketlerinin, MKK`ya kote ettirilen GE`nin 52.5 milyon lot Garanti Bankası hisse senedinin satış sürecine ilişkin gelişmelerin etkili olacağı söylenebilir. Endeksin son bir haftadır etkili olan satışlarla geldiği seviyeler dikkate alındığında, banka hisselerinde yabancı satışlarında durulmanın sürmesi halinde, İMKB`de bugün günün ikinci yarısında etkili olan tepki alışlarının sürmesi, endeksin yeni bir toparlanma hareketi içine girmesi beklenebilir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması, bu bölgeden geri dönün yönünde ortaya çıkan sinyaller ile banka hisselerinin önemli destek bölgelerinde bulunması teknik açıdan da endeksin yeni bir toparlanma hareketi içine girilebileceğine işaret etmektedir.

 
Ayrıca 12 Haziran`da yapılacak genel seçimlere ilişkin beklentilerin ve yılın ilk çey! reğine ilişkin banka bilançolarının da İMKB üzerinde etkilerinin süreceğini düşünmekteyiz. Yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançoların, bankaların konsolide sonuçları hariç, İMKB`ye gönderilmesi için verilen süre yarın dolmaktadır.

 
Global tarafta ise İMKB üzerinde ağırlıklı olarak borsalardaki hareketlerin, emtia fiyatlarının seyrinin etkili olmasını beklemekteyiz. ABD`de gün içinde açıklanacak Nisan ayı TÜFE ve Michigan Üniversitesi tüketici güveni verileri yakından takip edilecektir. Avrupa tarafında ise Yunanistan kaynaklı haberler ve birinci çeyrek büyüme verileri izlenecektir. Almanya`nın birinci çeyrek büyümesinin %0.90 dolayında, Euro Bölgesi`nin %0.60 dolayında geleceği tahmin edilmektedir.

 
Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 67000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 67400, 67700 ve 68100 seviyelerindedir.

 
Destek olarak ise 66000, 65500 ve 65300 seviyeleri önemli bulunmaktadır.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bankalar’dan Başçı’ya: Döviz Kazandırıcı Kredilere Sınır Koymayın

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Erdem Başçı, dün ilk kez Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.  ...

Kapat