Teb: Yurtdışına Paralel Bir Seyir İzlenecek

İMKB`de hafta ortasında etkili olan tepki alışlarının sonrasında, bugün gün boyunca daha çok satıcılı bir seyir takip ettik. ABD`de geçen hafta Cuma günü açıklanan beklentilerden kötü gelen Haziran ayı tarımdışı istihdam verilerinin, Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, özellikle Yunanistan ve İtalya konusunda artan kaygıların, Moody`s in borçlanma limiti konusunda ABD`ye yönelik uyarılarının, yurtdışı borsalarda gözlenen zayıf seyrin İMKB üzerinde olumsuz etkileri gözlendi. Çarşamba gününü 63261 seviyesinde kapatan, dün 62687-63371 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 62743 seviyesinde, dolar bazında 38235 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.82 oranında değer kaybı ile tamamladı.

 
İMKB`de hafta boyunca olduğu gibi bugün yine yurtdışı taraftaki gelişmelere paralel hareketler beklemekteyiz. Borsalardaki hareketlerle birlikte, Avrupa tarafındaki haber akışı, ekonomide önemli sorunl! ar yaşayan Yunanistan-İtalya-İspanya-Portekiz-İrlanda konusundaki gelişmeler izlenecektir. Avrupa Birliği liderlerinin ekonomide yaşanan sıkıntıları görüşmek için önümüzdeki süreçte yapmaları beklenen zirveye ilişkin beklentiler ve Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından yapılan sonuçları bugün açıklanacak stres testlerinin de endeksler üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir.

  
ABD Kongre üyelerinin hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusundaki görüşmeleri ile yine ABD`de hafta başından itibaren açıklanmaya başlanan yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançolar da yakından takip edilmektedir. ABD`de yarın açıklanacak bilançolardan yılın ikinci çeyreğinde hisse başına 0.96 dolar kar edeceği tahmin edilen Citigroup`un sonuçları önemsenmektedir.
 

TCMB`nin 21 Temmuz`daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde etkili olmaya başlayacağının düşünmekteyiz. PPK`nın Temmuz ayındaki toplantısında gösterge faizler! de ve bankaların munzam karşılıklarında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca gelen hafta başında Türk Telekom ile başlayacak İMKB şirketlerinin ikinci çeyrek sonuçları da önemli olacaktır.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki önemli destek noktaları 62600, 62200 ve 61800 seviyelerindedir.
  

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası ise 63400 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 63700, 64200 ve 64500 seviyelerindedir.

TEB Yatıırm

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’ye Bir Darbe de S&P’den

Moody’s Investors Service’in ardınhdan Standard & Poor’s da,  federal hükümetin borçlanma tavanının artırılması konusunda yakın zamanda bir anlaşmaya varılamaması halinde...

Kapat