Teb Yatırım: Yukarı Hareketler Sınırlı Kalacak

Hafta başından beri yükseliş eğiliminde olan İMKB`de, dün genelde satıcılı bir seyir gözlendi. İtalya`da yapılması beklenen güven oylamasına ilişkin ortaya çıkan kaygıların, reyting şirketlerinden Fitch`in İngiltere bankalarının kredi notlarında yaptığı indirimin, yurtdışı borsalarda dün gözlenen zayıf seyrin İMKB`yi olumsuz etkilediğini takip ettik. Çarşamba gününü 72.875 seviyesinde kapatan İMKB-100 endeksinin, dün etkili olan satışlarla gün içinde 58342 seviyesine kadar gerilediğini gördük. Bu seviyeden gün sonuna doğru gelen zayıf alışlarla endeks günü, 58543 seviyesinde, dolar bazında 31869 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.48 oranında değer kaybı ile tamamladı.

   
İMKB üzerinde ağırlıklı olarak yurtdışı taraftaki gelişmelerin, Avrupa ülkelerine ilişkin haber akışının etkili olacağı söylenebilir. Özellikle Avrupa ülkelerinde borç sorunundan etkilenen bankaların yeniden serm! ayelendirilmesi konusunda başlatılan çalışmaların, AB liderlerinden krizle mücadele için beklenen yeni adımların, 23 Ekim`deki liderler zirvesine ilişkin beklentilerin borsalarda geçen hafta ortasından beri gözlenen olumlu etkilerinin sürmesi, satışları sınırlamaya devam etmesi beklenebilir. AB liderlerinin Euro bölgesinde yaşanan sorunların ele alınacağı 23 Ekim`deki toplantısına kadar Euro bölgesinde yaşanan borç krizinin aşılması için atılacak yeni adımların netleşmeye başlaması beklenmektedir. Ancak Yunanistan`la ilgili temerrüt ihtimalinin sürmesi, Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarındaki zayıflama, global tarafta artan resesyon kaygıları piyasaların önündeki önemli riskler olarak gösterilmekte, bu konulardaki endişelerin endekslerde yukarı hareketleri sınırlayabileceği düşünülmektedir.

 

EFSF`in genişletilmesi konusundaki tasarının Slovakya Parlamentosu`nda yarın yapılması beklenen oylama ile İtalya`da hükümetle ilgili yarın yapılacak güven oylaması da piyasala! rda önemsenmektedir.
 

ABD`de Salı günü Alcoa ile açıklanmaya başlanan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançolar da yakından takip edilmektedir. Yarın endeksleri etkileyecek önemli bir bilanço bulunmamaktadır. Gelen hafta başında açıklanacak bilançolardan Citigroup ve Wells Fargo`nun sonuçları önemli olacaktır.

  
ABD Başkanı Obama`nın Eylül ayı içinde açıkladığı 447 milyar dolar civarındaki yeni istihdam programının Kongre`de onay sürecine ilişkin gelişmeler de önemli olacaktır.
 

İçeride ise İMKB üzerinde Başbakan Yardımcısı Babacan tarafından bugün açıklanan Orta Vadeli Program`a ilişkin değerlendirmelerin ve TCMB`nin 20 Eylül`deki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklentilerin etkili olması beklenebilir. Ayrıca dış kaynaklı kaygıların azalmaya başlaması durumunda, Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentilerinin gündemde yeniden ön plana gelebileceği düşünülmektedir.

 
Teknik açıdan bakıldığında endeksin ilk önemli destek nok! tası 58000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 57600, 57300 ve 56900 seviyelerindedir.
 

Endeksin önemli direnç noktası ise 59100 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 59600, 60000 ve 60400 seviyelerine denk gelmektedir.

Teb Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ÇALIŞANLARA KARA HABER: Cumartesi Mesaisi Geri Geliyor

    Enerji Bakanı  Taner Yıldız’a Brüksel yolculuğunda eşlik eden HABERTURK Gazetesi yuzarı Muharrem Sarıkaya tüm çalışanların yüreğine korku salacak,...

Kapat