Teb Yatırım: Satış Baskısı Durulacaktır

İMKB`de dün de ağırlıklı olarak dışarıdaki gelişmelere paralel hareketler yaşandı. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, AB liderleri zirvesinin hayal kırıklığı yaratabileceğine ilişkin değerlendirmelerin hafta başından beri gözlenen olumsuz etkilerinin sürdüğünü takip ettik. Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) dünkü toplantısında gösterge faizleri beklenildiği gibi 25 baz puan indirilmesinin piyasalarda önemli etkilerinin olmadığı görülürken, toplantı sonrası ECB Başkanı Draghi`nin faiz kararının oy birliği ile alınmadığı, hükümetlere parasal finansman sağlamak için AB anlaşmasının etrafından dolaşmak istemidikleri, AB anlaşmasının ECB`nin hükümetlere parasal finansman sağlamasını yasakladığı yönündeki açıklamalarının gün sonuna doğru borsalarda satışların yoğunlaşmasına neden olduğu gözlendi. Çarşamba gününü 55138 seviyesinde kapatan, bugün güne başlarken etkili olan alışlarla 55212 seviyesine kad! ar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla gün sonuna doğru 53316 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 53499 seviyesinde, dolar bazında 28981 seviyesinde, bir önceki güne göre, %2.97 oranında değer kaybı ile tamamladı.

 
Piyasalar üzerinde ağırlıklı olarak Avrupa Birliği liderleri zirvesine ilişkin beklentilerin, bu zirveden çıkacak sonuçların etkili olacağı düşünülmektedir. AB liderlerinin bugünki zirvede Euro bölgesinde yaşanan borç krizinin çözümüne yönelik yeni adımlar atmaları, son dönemde yürütülen çalışmaları hızlandırmaları beklenmektedir. Bu yöndeki gelişmelerin piyasalarda olumlu etkilerinin olacağı, borsalarda dün yoğunlaşmaya başlayan satış baskısının durulmasını sağlayacağı düşünülebilir.
 

AB liderlerinin zirvede yine önemli bir karar alamamaları, temel konularda uzlaşmazlıkların sürmesi ise, piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmasına, borsaların yeni bir satış dalgası içine girmesine neden olacak bir gelişme olacaktır. Bu durumda, E! uro bölgesine ilişkin kaygıların daha da arttığı, Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere, borç krizi içinde bulunan ülkelerle ilgili temerrüt beklentilerinin güçlendiği, AB tarafında ülke reytinglerindeki zayıflamanın sürdüğü, global tarafta resesyon beklentilerinin artmaya başladığı görülebilir.

 
ABD Merkez Bankası`nın (FED) gelen hafta yapılacak olan toplantısı da piyasalar için önemli olacaktır. FED`in 13 Aralık`taki toplantısında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Ancak AB liderleri zirvesinden çıkacak sonuçlara da bağlı olarak FED`in yeni para politikalarını ortaya koyabileceği belirtilmektedir. Özellikle AB liderlerinin somut kararlar alamamaları, uzlaşmazlıkların sürmesi durumunda, FED`in likidite sağlayıcı yeni önlemleri hayata geçirebileceğine, üçücü bir niceliksel gevşemeye gidebileceğine ilişkin değerlendirmelerin son günlerde arttığı gözlenmektedir.
  

İçeride ise gelen hafta başında açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme veri! ler ile Ekim ayı cari işlemler dengesi verileri takip edilecektir. Yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin %6.70 dolayında büyüme göstereceği tahmin edilmektedir. Ekim ayında cari işlemler dengesinin ise 4.8 milyar dolayında açık vermesi beklenmektedir.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 53400 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 52900, 52600 ve 52100 seviyelerindedir.

 
Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası ise 54100 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları olarak 54500, 55000 ve 55400 seviyeleri takip edilebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış Kaynaklı Krizler Her An Kapımızı Çalabilir

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye ekonomisinin son 20 yılda 4 büyük kriz ile...

Kapat