Teb Yatırım: PPK Etkileri Bugün de Sürecek

Hafta başından beri zayıf bir seyir izleyen İMKB`de, dün de satıcılı bir seyir yaşandı. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, hafta ortasında Merkel-Sarkozy arasında yapılan görüşmede borç kriziyle mücadele için alınacak önlemler konusunda bir uzlaşma çıkmamasının yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin, kurlardaki hareketliliğin, tahvil-bono piyasasında faizlerde yaşanan yükselişin İMKB üzerinde olumsuz etkileri görüldü. TCMB`nin dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklenildiği gibi gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmemesinin, Merkez Bankası`nın borç verme faiz oranlarında yapılan artışın da bugünkü piyasa hareketlerinde önemli ölçüde etkili olduğu gözlendi. Çarşamba gününü ana destek noktası olarak izlediğimiz 58000 seviyesinin altında, 57798 seviyesinde kapatan İMKB-100 endeksinin, dün etkili olan satışlarla gün içinde 55723 seviyesine kadar gerilediğini takip ettik. Günü 55904 ! seviyesinde, dolar bazında 30129 seviyesinde kapatan endekste, bir önceki güne göre, %3.28 oranında değer kaybı gerçekleşti.
 

Merkez Bankası`nın dünkü PPK toplantısında alınan kararların yansımalarının bugün de sürmesi beklenebilir. Özellikle Merkez Bankası borç verme faiz oranlarında yapılan artışın TL`de son dönemde yaşanan değer kaybının hız kaybetmeye başlamasını, kurlarda yükselişte durulmanın sürmesini sağladığı görülebilir. Kurlarda yükselişte yaşanan durulmanın İMKB tarafına yansımasının olumlu olması beklenmelidir. Ayrıca Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentileri ile ay sonundan itibaren gelmeye başlayacak olan banka bilançolarına ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde etkilerinin olması beklenmektedir.

  
Dışarıda ise borsalardaki hareketlerin, ABD ve Avrupa tarafındaki haber akışının, Euro bölgesinde yaşanan borç sorunundan önemli ölçüde etkilenen Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerle ilgili yeni gelişmelerin İMKB üzerinde etki! li olmaya devam edeceği söylenebilir. Yunanistan`la ilgili temerrüt ihtimalinin sürmesi, Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarındaki zayıflama, global tarafta artan resesyon kaygıları piyasaların önündeki önemli riskler olarak görülmekte, önümüzdeki süreçte piyasaları yine olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, AB liderlerinden krizle mücadele için beklenen yeni adımların, alınacak önlemler konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamamış olsa da 23 Ekim`deki liderler zirvesine ilişkin beklentilerin yurtdışı borsalarda olumlu etkilerinin olması, satışların derinleşmesini engellemesi beklenmektedir.

 
ABD`de açıklanan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançolar da yakından takip edilmektedir. Açıklanacak bilançolardan General Electric ve McDonalds`ın sonuçları önemli olacaktır. General Electric`in yılın üçüncü çeyreğinde hisse başına 0.31 dolar, McDonalds`ın 1.43 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir. ABD Başkanı Obama`nın Eylül ayı içinde açıkladığı 447! milyar dolar civarındaki yeni istihdam programının Kongre`de onay sürecine ilişkin gelişmeler de önemsenmektedir. Avrupa tarafında açıklanacak Almanya`nın Ekim ayı İFO güven endeksi verileri de yakından izlenecektir.

 
Teknik açıdan bakıldığında endekste önemli destek noktaları olarak 55600, 55000 ve 54500 seviyeleri takip edilebilir. Endeksin ilk önemli direnç noktası ise 56500 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 57000, 57400 ve 57700 seviyelerindedir.

Teb Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
New York’ta Teröre Lanet Mitingi

Young Turks Derneği tarafından organize edilecek olan terore lanet mitingi, 21 Ekim Cuma günü saat 4 ile 6 pm arasinda...

Kapat