Teb Yatırım Haftalık Değerlendirme

İMKB`de geçtiğimiz hafta genelde satıcılı bir seyir yaşandı. VOB tarafında Nisan kontratlarında son işlem haftası olması nedeniyle kısa pozisyon ağırlıklı yatırımcıların aşağıda kapama isteklerinin İMKB`yi hafta boyunca olumsuz etkilediğini takip ettik. Ancak beklenildiği gibi gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmeyen FED`in hafta içindeki toplantısı sonrası yapılan açıklamalarda ikinci niceliksel gevşeme programının tamamlanacağına, gevşek para politikasının sürdürüleceğine ilişkin verilen mesajların yurtışı borsalardaki sağladığı yükselişlerin, 12 Haziran`da yapılacak genel seçimlere ilişkin beklentilerin İMKB üzerinde satışları sınırladığını, endeksin haftayı toparlayarak kapamasını sağladığını takip ettik. Haftaya 68691 seviyesinde başlayan, hafta içinde etkili olan satışlarla 67345 seviyesine kadar gerileyen, bu seviyeden gelen alışlarla Cuma günü 69408 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi haftayı, 6! 9250 seviyesinde, dolar bazında 45619 seviyesinde, haftalık bazda %0.81 oranında değer artışı ile tamamladı.Cuma günü endekste %1.18 oranında değer artışı gerçekleşti.

 
İMKB üzerinde gelen hafta genel seçimlere ilişkin beklentilerle birlikte, Pazartesi günü açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon verilerinin ve hafta içinde gelmeye başlayacak yılın ilk çeyreğine ilişkin banka bilançolarının etkili olacağını düşünmekteyiz. Nisan ayında TÜFE`nin %0.96 dolayında, ÜFE`nin ise %1.25 dolayında artış göstereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerden çok farklı gelmediği sürece enflasyon verilerinin piyasa üzerinde etkilerinin sınırlı kalacağı düşünülebilir.

 
2010 yılında karlılık açısından iyi bir performans gösteren Türk bankacılık sektöründe ise karların 2011 yılında bir miktar daralması beklenmektedir. Bu açıdan, beklentilerin altında gelen kar rakamlarının İMKB üzerinde kısa vadeli baskılar yarattığı, satışlara neden olduğu görülebilir. Ancak bankacılık sektörü hisseleri! nde son dönemde yaşanan satışlar bu yöndeki beklentilerin bir miktar fiyatlandığını göstermektedir. Dolayısıyla, önemli bir olumsuzluk ortaya çıkmadığı sürece bu hafta olduğu gibi genel seçimler öncesi İMKB`de geri çekilmelerin sınırlı kalayacağı, kısa süreli düzeltme hareketleri yaşansa da endeksin genelde yükseliş eğiliminde olacağı söylenebilir.

 
Global tarafta ise borsalardaki hareketlerle birlikte, ham petrol fiyatlarının seyri, ABD`de açıklanan bilançolar ve Avrupa tarafındaki haber akışı takip edilecektir.
 

Teknik açıdan endeksin hafta başında önemli destek noktaları 68800, 68400 ve 68000 seviyelerindedir.

 
Endeksin önemli direnç noktası ise 69500, 69700 ve 70000 seviyelerindedir. 70000 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak ön plana çıkmaktadır.

Teb Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ ABD'nin ilk çeyrekte beklentilerin altında kalarak yüzde 1.8 büyüme kaydetmesi, korkuları da tetikledi. Petrol fiyatlarındaki artış, tüketimi aşağı...

Kapat