Teb: Toparlanma Eğilimi Devam Edecek

İMKB`de hafta başında 58486 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında başlayan toparlanma hareketi, bugün de devam etti. Merkez Bankası`nın hafta başında açıkladığı önlemlerin, kurlarda yükselişte yaşanan durulmanın, cari açıkta yılın son çeyreğinde iyileşme beklentilerinin İMKB üzerinde olumlu etkilerinin sürdüğü gözlendi. Başbakan Erdoğan`ın Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu, Avrupa`daki krize hazırlıklı olunduğu yönündeki açıklamalarının sonrasında, Merkez Bankası Başkanı Başçı`nın bugünkü `Enflasyon Raporu` sunumunda verdiği olumlu mesajların, Türkiye`nin önümüzdeki süreçte ekonomik bakımdan olumlu yönde ayrışacağına ilişkin değerlendirilmelerinin de İMKB`nin bugünkü yukarı hareketinde etkili olduğu görüldü. ABD`de hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda yürütülen görüşmelerde henüz bir uzlaşma sağlanamamasının, İtalya konusunda son dönemde artan kaygıların yurtdışı borsalar üzer! inde baskısının İMKB üzerinde olumsuz etkileri sınırlı kaldı. Çarşamba gününü 61181 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla gün içinde 62530 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 62530 seviyesinde, dolar bazında 37331 seviyesinde, bir önceki güne göre, %2.21 oranında değer artışı ile tamamladı.

  
Yurtiçi tarafta yarın Haziran ayı dış ticaret dengesi verileri ile Merkez Bankası`nın ekonomistlerle yapacağı toplantı takip edilecektir. Haziran ayında dış dengesinin 9.5 milyar dolar civarında açık vereceği tahmin edilmektedir. Cari açıkla ilgili kaygıların arttığı bir dönemde özellikle beklentilerden yüksek dış ticaret açığı verilerinin hafta başından beri toparlanma eğiliminde bulunan İMKB`de satışlara neden olduğu görülebilir. Beklentilerden daha düşük gelecek dış ticaret açığı verilerinin ise algılanmasının olumlu olması, İMKB`de toparlanma eğiliminin desteklemesi beklenmektedir.

 
Hafta başından beri olumlu etkilerini gördüğümüz Merkez Bankası`nı! n açıkladığı önlemlerin, kurlarda son dönemdeki yükseliş eğiliminin hız kesmeye başlamasının, yılın son çeyreğinde cari açıktaki iyileşme beklentilerinin de İMKB üzerinde etkilerinin süreceğini, piyasa üzerinde satışları sınırlamaya devam edeceğini, endekste hafta başında 58486 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin korunmasını sağlayacağını düşünmekteyiz. Gelen hafta içinde açıklanmaya başlanacak bankacılık sektörüne ilişkin bilançoların da önümüzdeki süreçte İMKB üzerinde etkili olacağı söylenebilir.
 

Dışarıda ise ABD`de hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda yürütülen görüşmeler izlenecektir. Ayrıca Euro bölgesine ilişkin haber akışının, özellikle Yunanistan ve İtalya konusundaki gelişmelerin de piyasalar üzerinde etkilerinin sürmesi beklenmektedir. ABD`de yarın açıklanacak %1.80 dolayında artış göstermesi beklenen ikinci çeyrek büyüme verileri ile Michigan Üniversitesi tüketici güveni verileri de yakından takip edilecektir.
 

Teknik açıdan ! bakıldığında endeksin önemli direnç noktaları 62600, 63000 ve 63400 seviyelerindedir. Endeksin önemli destek noktaları ise 62100, 61800 ve 61400 ve 61000 seviyelerindedir.

Teb Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Kur Artışı Onaylandı!

Ekim 2010′da ABD’deki parasal genişleme kararından önce Merkez Bankası yüklü biçimde döviz alımlarına girişmişti çoktan. Artık daha iyi bir biçimde...

Kapat