Teb: PPK Toplantısına Dikkat!

İMKB geçtiğimiz haftaya tepki niteliğindeki alışlarla başladı. Haftanın ilk yarısında İMKB`de daha çok tepki niteliğindeki alışların etkili olduğunu, endeksin 55000 seviyesindeki ana direnç bölgesine kadar yükseldiğini gördük. Ancak Salı günkü Sarkozy-Merkel görüşmesinden somut kararların çıkmamasının, piyasaların sıcak bakmadığı finansal işlemler vergisinin gündeme gelmesinin, Euro bölgesine ilişkin kaygıların, artan resesyon beklentilerinin, yurtdışı borsalarda hafta içinde yaşanan sert düşüşlerin İMKB`de yukarı hareketi sınırladığı, haftanın ikinci yarısında satışlara neden olduğu görüldü. FED`in Avrupa`nın büyük bankalarının ABD`deki bölümlerine yönelik incelemelerini, Avrupa borç krizinin ABD bankacılık sistemine de sıçrama riskine karşı yoğunlaştırdığı yönünde çıkan haberlerin, FED`in bazı üyelerinin üçüncü bir niceliksel gevşemeye sıcak bakmayan açıklamalarının, ABD`de zayıf gelen verilerin de bu hafta borsa! larda olumsuz etkileri yaşandı. Haftanın ikinci yarısında etkili olan satışlarla Cuma günü ana destek noktası olarak izlediğimiz 50000 seviyesinin altına inerek, 49930 seviyesine kadar gerileyen endeks haftayı, bu seviyeden gelen alışlarla, 50000 seviyenin üzerinde, 53061 seviyesinde, dolar bazında 29776 seviyesinde, haftalık bazda %1.67 oranında değer artışı ile tamamladı. Cuma günü ikinci yarıda gelen alışlar endeksin günü %2.15 oranında değer artışı ile kapamasını sağladı.
 

İMKB üzerinde bu hafta içeride TCMB`nin 23 Ağustos Salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının etkili olacağını düşünmekteyiz. Merkez Bankası`nın 4 Ağustos`taki olağanüstü toplantısında bir hafta vadeli gösterge repo faizi 50 baz puan indirilerek %5.75 çekilmişti. Gelen haftaki PPK toplantısında Merkez Bankası`nın gösterge faizlerde 50 baz puana kadar yeni bir indirime gidebileceği tahmin edilmektedir. Bu yöndeki beklentilerin tahvil-bono piyasasında hafta başından beri fiyatlandığı ! takip edilmektedir. Olası bir faiz indiriminin İMKB tarafına yansımasının olumlu olması beklenmektedir.
 

Ayrıca SPK`nın İMKB`de işlem gören şirketlerin paylarını İMKB`den sermayesinin %10.00`nu geri alma yolunu açan kararının da piyasa üzerinde etkilerinin sürmesi beklenebilir. İMKB`de fiyatlarda gevşemenin sürmesi halinde, şirketlerin kendi hisselerini alma eğiliminin arttığı, İMKB`de talep tarafını desteklediği görülebilir.

 
Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanacak Ağustos ayı kapasite kullanım oranı verileri ile Cuma günü açıklanacak Temmuz ayı dış ticaret verileri de gelen hafta yakından izlenecektir.
 

Global tarafta ise gelen hafta da borsalardaki hareketlerle birlikte, Euro bölgesine ilişkin haber akışının, özellikle ekonomide son dönemde önemli sorunlar yaşayan Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa ile ilgili yeni gelişmelerin, resesyon beklentilerinin İMKB üzerinde etkili olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, öz! ellikle Avrupa`da bankacılık sektörüne ilişkin son dönemde artan endişelerin, Fransa`nın `AAA` olan kredi notunu önümüzdeki süreçte koruyamayacağına ilişkin değerlendirmelerin, global tarafta artan resesyon beklentilerinin olumsuz etkilerinin gelen hafta da sürdüğü, tepki hareketlerini yine sınırladığı görülebilir.

 
Dünyanın önemli ülkelerinin merkez bankası başkanları, maliye bakanları, akademisyenler ve bankacılarının kaltıldığı 1978`den beri her yıl düzenli olarak yapılan 26 Ağustos`taki Jakson Hole toplantısına ilişkin beklentilerin de gelen hafta piyasalarda önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Global tarafta piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmalar bu toplantının önemini daha da arttığı, verilecek mesajların endekslerde önemli etkilerinin olacağı gözlenmektedir.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin hafta başında ilk önemli destek noktası 52500 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları olarak 52000, 51700 ve 51400 seviyeleri takip edilebilir.

 
Endeksin hafta başında önemli direnç noktaları ise 53500, 54000 ve 54600 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi önemini korumaktadır.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Taşlar Yerine Oturmadı

Piyasalardaki dalgalanma sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda, ekonomi tarihinde çok az rastlanan iniş çıkışlar yaşandı. Bu dalgalanma, Avrupa Birliği’nin (AB) ne yapacağına...

Kapat