TEB: Piyasalar Yeniden Satış Dalgasına Girebilir

Hafta başından beri tepki hareketi içinde bulunan İMKB, dün de güne yükselişle başladı. ABD`de yapılacak Jakson Hole toplantısı öncesi yurtdışı borsalarda hafta başından beri yaşanan yükseliş eğiliminin İMKB üzerinde olumlu etkileri görüldü. ABD`de hafta ortasında açıklanan beklentilerden iyi gelen Temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri verilerinin ve Avrupa Parlamentosu ekonomi komitesinin ECB başkanının da katılacağı, Euro bölgesindeki durumun ele alınacağı 29 Ağustos`taki toplantısına ilişkin beklentilerin de bugün borsalarda olumlu etkileri gözlendi. Ancak Almanya ile ilgili çıkan söylentilerin gün sonuna doğru yurtdışı borsalarda neden olduğu satışların, İMKB`de yukarı hareketi sınırladığını, gün sonuna doğru İMKB tarafında da satışlara neden olduğunu takip ettik. Çarşamba gününü 53055 seviyesinde kapatan, bugün 52941-53605 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 52967 seviyesinde, dolar baz! ında 30095 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.16 oranında değer kaybı ile tamamladı. Ağustos ayı başından beri içeride yükseliş eğiliminde bulunan ABD dolarında, bugün yaşanan gevşeme de İMKB`yi gün içinde olumlu etkiledi.
 

Hafta başından beri olduğu gibi Jakson Hole toplantısına ilişkin beklentilerin hem içeride hem dışarıda piyasalarda etkilerinin yarın da süreceği düşünülmektedir. Dünyanın önemli ülkelerinin merkez bankası başkanları, maliye bakanları, akademisyenleri ve bankacılarının katıldığı 1978`den beri her yıl düzenli olarak yapılan bu toplantıya ilişkin beklentilerin borsalarda Ağustos ayı başından beri yoğunlaşan satış baskısının hafta başından bu yana durulmasını, endekslerin toparlanma eğilimine girmesini sağladığı takip edilmektedir. Bugünki toplantıda FED Başkanı Bernanke`nin TSİ ile 17.00`deki konuşmasında üçüncü bir niceliksel gevşemenin sinyallerini vereceği tahmin edilmektedir. Ancak Bernanke`nin bu yöndeki beklentileri karşılamamasının, piyasala! rda hayal kırıklığı yarattığı, borsalarda hafta başından beri gözlenen tepki hareketinin bozulmasına neden olduğu görülebilir.

 

Euro bölgesine ilişkin haber akışının, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa ile ilgili yeni gelişmelerin, global taraftaki resesyon beklentilerinin de piyasalarda etkilerinin sürmesi beklenebilir. Özellikle Finlandiya`nın Yunanistan`a ikinci kurtarma yardımının verilmesi için teminat alma yönündeki taleplerinin, bu konuda taraflar arasında yapılan anlaşmanın Yunanistan`la ilgili kaygıların yeniden artmaya başlamasına, Yunanistan`ın kısa vadeli borçlanma faizlerinin, CDS fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesine neden olduğu gözlenmektedir. Bu açıdan Avrupa Parlamentosu ekonomi komitesinin ECB başkanının da katılacağı 29 Ağustos`taki toplantısına ilişkin beklentiler ile Yunanistan maliye bakanının gelen hafta IMF ve AB heyetiyle yapacağı görüşmenin piyasalarda önemli etkilerinin olacağı düşünülebilir. Almanya ile ilgili gelişmelerin de endekslerde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Bugün gün sonuna doğru piyasaları olumsuz etkileyen Almanya`nın kredi notuyla ilgili çıkan söylentilerin gerçek çıkması durumunda borsaların yeni bir satış dalgasına girmesine neden olduğu görülebilir.

 
ABD`de açıklanacak ikinci çeyrek revize büyüme verileri ve Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi de yakından izlenecektir. Avrupa tarafında İngiltere`nin ikinci çeyrek büyüme verileri önemsenmektedir. İçeride ise Merkez Bankası tarafından açıklanacak 9.5 milyar dolar civarında açık vermesi beklenen Temmuz ayı dış ticaret verileri piyasalar için önemli olacaktır.

 
Teknik açıdan bakıldığında endekste ilk önemli direnç noktası olarak 53700 seviyesi takip edilebilir. Yarınki diğer önemli direnç noktaları 54000, 54600 ve 55000 seviyelerindedir. 55000 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak önemini korumaktadır.
 

Endeksin açılışta önemli destek noktası ise 52500 seviyesindedir. Diğer önemli destekleri 52000 ve 51700 seviyelerindedir. Özellikle 51700 seviyesinin ana destek haline geldiğini görmekteyiz.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Saruhan Özel: Altına Hücum Edenlerin Bilmesi Gerekenler

2009 yılı başında 1980 yılındaki ons başına 850 $’lık seviyesini geçtiğinden beri altın sürekli yükseliyor ve yükseldiği her gün yeni...

Kapat