TEB Piyasalar Değerlendirme

Haftanın ilk iki gününde yaşanan satışların sonrasında İMKB, bugün güne tepki niteliğindeki alışlarla başlangıç yaptı. Teknik nedenlerin yanında, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin yarınki zirvesi öncesi yurtdışı borsalarda gözlenen toparlanmaların İMKB`nin bugünkü açılışını olumlu etkilediğini gördük. Ancak Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, özellikle Yunanistan ve İtalya konusunda artan kaygıların, ABD`nin kredi notuna ilişkin endişeler ile ABD`de hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda yürütülen görüşmelerde henüz bir uzlaşma sağlanamamış olmasının, içeride cari açık konusundaki kaygıların yukarı hareketi bugün de sınırladığı, piyasanın gün sonuna doğru yeniden satışa dönmesine neden olduğu görüldü. Salı gününü 61840 seviyesinde kapatan, bugün açılışta etkili olan alışlarla 62093 seviyesine kadar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla gün sonuna doğru 61407 seviyesine kadar geril! eyen İMKB-100 endeksi günü, 61636 seviyesinde, dolar bazında 37041 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.33 oranında değer kaybı ile tamamladı.

İMKB üzerinde içeride yarın TCMB`nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak kararların, dışarıda AB liderler zirvesinin etkili olacağını düşünmekteyiz. Merkez Bankası`nın sonuçları yarın saat 14.00`de açıklanacak PPK toplantısında gösterge faizlerde ve bankaların munzam karşılıklarında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Daha çok toplantı sonrası yapılacak açıklamaların, özellikle cari açık ve önümüzdeki döneme ilişkin para politikası konusunda verilecek mesajların İMKB üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.

AB liderler zirvesi ise Yunanistan`a yardım konusunda yürütülen çalışmalarda bir uzlaşma sağlanıp sağlanmayacağı açısından önemli görülmektedir. Euro bölgesine ilişkin son dönemde artan kaygıların azalmaya başlayabilmesi için Yunanistan`da yaşanan borç sorunu konusunda liderlerin uzlaşm! aya varmaları önemli bulunmaktadır. Bu konuda uzlaşma sağlanamaması durumunda, Yunanistan`ın borçlarını ödemede daha da zor duruma düşeceğinden, borç krizinin yayılmaya başlayacağından korkulmaktadır. Yunanistan konusunda liderlerin bir uzlaşmaya sağlayamamasının borsaların yeni bir satış dalgasına girmesine neden olduğu görülebilir.

ABD`de tarafında Kongre üyelerinin hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusundaki görüşmeleri ile yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançolar izlenmektedir. ABD`nin borçlanma limiti konusunda genel beklenti 2 Ağustos`a kadar bir uzlaşma sağlanması yönündedir. ABD`de yarın açıklanacak bilançolardan PepsiCo, Morgan Stanley ve Microsoft`un sonuçları önemli olacaktır.Yılın ikinci çeyreğinde Morgan Stanley`nin 0.63 dolar zarar edeceği, Microsoft`un 0.58 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki önemli destek noktaları 61400, 61100 ve 60600 seviyelerine denk gelmektedir.

Endeksin yar! ınki ilk önemli direnç noktası ise 62100 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 62600, 63000 ve 63400 seviyelerindedir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN: aşırı hareketler törpülenecektir Bahar dönemi rekorları sonrası, yazdönemi de rekorla geçiyor.  Düşüşler de geçmişe göre zayıf kalıyor, geçen haftaki...

Kapat