Teb: Olası Bir Faiz İndirimi İMKB’ye Olumlu Yansıyabilir

Haftanın ilk yarısında daha çok tepki niteliğinde alışlar gördüğümüz, 55000 seviyesindeki direnç bölgesini test eden İMKB`de, bugün satıcılı bir seyir yaşandı. Salı günkü Sarkozy-Merkel görüşmesinden somut kararların çıkmamasının, piyasaların sıcak bakmadığı finansal işlemler vergisinin gündeme gelmesinin, Euro bölgesine ilişkin kaygıların gündemde yeniden ön plana çıkmaya başlamasının yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin İMKB tarafında olumsuz etkileri gözlendi. New York FED`in, Avrupa`nın büyük bankalarının ABD`deki bölümlerine yönelik incelemelerini, Avrupa borç krizinin ABD bankacılık sistemine de sıçrama riskine karşı yoğunlaştırdığı yönünde çıkan haberlerin de bugün hem içeride hem dışarıda endeksleri olumsuz etkilediğini gördük. Bu haberin sonrasında borsalarda satışların derinleştiği, Avrupa tarafında endekslerde değer kayıplarının gün içinde %6.00`nın üzerine çıktığı görüldü. FED`in bazı üye! lerinin üçüncü bir niceliksel gevşemeye sıcak bakmayan açıklamalarının, ABD`de zayıf gelen verilerin de bugün endeksler üzerinde olumsuz etkisi oldu. Çarşamba gününü 54217 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan satışlarla gün içinde %5.00`in üzerine çıkan değer kaybıyla 51187 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 51945 seviyesinde, dolar bazında 29036 seviyesinde, bir önceki güne göre, %4.19 oranında değer kaybı ile tamamladı.

 
İMKB`de hafta boyunca olduğu gibi yarın da ağırlıklı olarak dışarıdaki gelişmelere duyarlı hareketler olacağını düşünmekteyiz. Borsalardaki hareketlerle birlikte, Euro bölgesine ilişkin haber akışı, özellikle ekonomide son dönemde önemli sorunlar yaşayan Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa ile ilgili yeni gelişmelerin piyasalar üzerinde yine önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, özellikle Avrupa`da bankacılık sektörüne ilişkin son dönemde artan endişelerin, Fransa`nın `AAA` olan kredi n! otunu önümüzdeki süreçte koruyamayacağına ilişkin değerlendirmelerin, global tarafta artan resesyon beklentilerinin borsalarda olumsuz etkilerinin sürdüğü görülebilir.
 

İçeride ise İMKB üzerinde TCMB`nin 23 Ağustos`taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklentilerin etkili olacağı söylenebilir. Merkez Bankası`nın 4 Ağustos`taki olağanüstü toplantısında bir hafta vadeli gösterge repo faizi 50 baz puan indirilerek %5.75 çekilmişti. Gelen haftaki PPK toplantısında Merkez Bankası`nın gösterge faizlerde 50 baz puana kadar yeni bir indirime gidebileceği tahmin edilmektedir. Bu yöndeki beklentilerin bono piyasasında hafta başından beri fiyatlandığı takip edilmektedir. Olası bir faiz indiriminin İMKB tarafına yansımasının olumlu olması beklenebilir.
 

SPK`nın İMKB`de işlem gören şirketlerin paylarını İMKB`den sermayesinin %10.00`nu geri alma yolunu açan kararının da piyasa üzerinde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir. İMKB`de fiyatlarda gevşemenin ! sürmesi durumunda, şirketlerin kendi hisselerini alma eğiliminin arttığı, İMKB`de talep tarafını desteklediği görülebilir.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin ilk önemli destek noktası 51700 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 51400, 51100 ve 50600 seviyelerindedir.

 
Endeksin açılışta önemli direnç noktaları ise 52600 ve 53000 seviyelerindedir. Yarınki diğer önemli direnç noktaları 53500, 54000 ve 54600 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi önemini korumaktadır.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeksler (Cem Şengezer)

Kayıplarımızın devam etmesi gerektiği şeklinde ilgili son yazıyı bitirmiştik. Yetmeyecekti ve ekledik: Dow Jones ile fark açılmalıydı. İki koşul da...

Kapat