Teb: Kurlardaki Gevşeme Olumlu Etkiledi

İMKB`de bugün güne alış ağırlıklı bir başlangıç yaşandı. Haftaya satıcılı başlayan yurtdışı borsalardaki toparlanmaların yanında, TCMB`nin son iki gündeki uygulamalarının kurlarda neden olduğu gevşemenin İMKB üzerinde olumlu etkileri görüldü. TCMB`nin bankaların TL zorunlu karşık oranlarında indirime gitmesinin de gün içinde İMKB tarafında olumlu etkileri gözlendi. Ancak Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) bugünkü toplantısında beklenildiği gibi %1.50 seviyesinde olan gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmemesinin, toplantısı sonrası ECB Başkanı Trichet`in yaptığı açıklamalarda önümüzdeki döneme ilişkin faiz indirimi sinyali vermemesinin, gün sonuna doğru yurtdışı borsalara gelen satışların yukarı hareketi sınırladığını, İMKB`nin günü satıcılı kapamasına neden olduğunu takip ettik. Çarşamba gününü 57311 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğ! imiz 58000 seviyesinin yeniden üzerine çıkarak, gün içinde 58086 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen satışlarla günü, 58000 seviyesinin altında, 57228 seviyesinde, dolar bazında 30984 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.14 oranında değer kaybı ile tamamladı.
 

ECB Başkanı Trichet`in bugünkü açıklamalarının yansımalarının yarın da sürmesi, özellikle önümüzdeki döneme ilişkin Trichet`in faiz indirimi konusunda sinyaller vermemesinin etkilerinin yarın da devam etmesi beklenebilir. Yunanistan, İtalya, Fransa gibi ekonomide son dönemde önemli sorunlar yaşayan ülkelerle ilgili gelecek yeni haberlerlerin de piyasalar üzerinde etkilerinin süreceği düşünülmektedir. Almanya Başbakanı Merkel`in, yarın Eurogruop Başkanı Juncker ve Hollanda Başbakanı ile yapacağı görüşme sonrasında gelecek açıklamaların da piyasalarda önemli etkilerinin olacağı söylenebilir.

 
ABD`de yarın açıklanacak Eylül ayı istihdam raporu da yakından takip edilecektir. Eylül ay! ında ABD`de tarımdışı istihdamın 65 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %9.20 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Global tarafta resesyon beklentilerinin arttığı bir dönemde, beklentilerden zayıf istihdam verilerinin resesyon algılamasının daha da güçlenmesine, borsalara yeni bir satış dalgasının gelmesine neden olabileceği düşünülmektedir. ABD`de gelen hafta başından itibaren açıklanmaya başlanacak yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançolara ilişkin beklentilerin de endeksler üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Avrupa tarafında ise yarın açıklanacak verilerden Almanya`nın Ağustos ayı sanayi üretimi verileri önemli olacaktır.

 
Yurtiçi tarafta ise yarına özgü yine önemli bir gündem bulunmamakta, Merkez Bankası`nın uygulamalarının ve Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentilerinin etkilerinin sürmesi beklenmektedir. TÜİK tarafından gelen hafta başında açıklanacak olan%5.70 dolayında artış beklenen Ağustos ayı sanayi üretimi ! verileri ile Merkez Bankası tarafından 11 Ekim`de açıklanacak Ağustos ayı cari işlemler dengesine ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde etkili olmaya başlaması beklenebilir.

 
Teknik olarak bakıldığında endeksin yarınki önemli destek noktaları 57000, 56600 ve 56300 seviyesindedir.

 
Endeksin ilk önemli direnç noktası ise 58000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları ise 58500, 59100 ve 59600 seviyelerine denk gelmektedir.
 

Teb Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse havası var

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat