TEB: Kalıcı Bozulma Yaşanabilir

İMKB haftaya yükselişle başladı. Haftanın ilk yarısında İMKB`de daha çok alıcılı bir seyir takip ettik. Haftaya 69250 seviyesinde başlayan İMKB-100 endeksinin, haftanın ilk yarısında etkili olan alışlarla 70000 seviyesindeki ana direnç noktasının üzerine çıkarak, 70335 seviyesine kadar yükseldiğini gördük. Ancak yurtdışı borsalardaki zayıf seyrin yukarı hareketleri sınırladığı, haftanın ikinci yarısında İMKB üzerinde satışlara neden olduğu gözlendi. Bu satışların etkisiyle Cuma günü 67968 seviyesine kadar gerileyen endeks haftayı, 68262 seviyesinde, dolar bazında 44412 seviyesinde, haftalık bazda %1.46 oranında değer kaybı ile tamamladı. Cuma günü endekste %1.63 oranında değer kaybı gerçekleşti. General Electric`in, 52.5 milyon TL nominal tutarlı Garanti Bankası hisse senedinin Merkezi Kayıt Kuruluşu`na kote ettirildiğinin bildirilmesinin de İMKB üzerinde olumsuz etkisi gözlendi.
 

İMKB üzerinde yurtdı! şı tarafta gelen hafta ağırlıklı olarak borsalardaki hareketlerle birlikte, emtia fiyatlarının seyrinin, ABD ve Avrupa tarafında hafta içinde açıklanacak verilerin etkili olacağını düşünmekteyiz. İçeride ise 12 Haziran`da yapılacak genel seçimlere ilişkin beklentilerin ve hafta başından beri açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin banka bilançolarının İMKB üzerinde etkili olacağı söylenebilir. Ayrıca Merkez Bankası tarafından 11 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak olan Mart ayı cari işlemler dengesi verileri de yakından izlenecektir. Mart ayında cari işlemler dengesinin 8.2 milyar dolar açık vereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerin üzerindeki cari açık verilerinin İMKB üzerinde satışlara neden olabileceğini düşünmekle birlikte, endekste kalıcı bir bozulma yaratmasını beklememekteyiz.
 

Teknik açıdan bakıldığında hafta başında endeksin önemli destek noktaları 68000, 67600 ve 67300 seviyelerindedir.
 

Endeksin hafta başında önemli direnç noktaları ise 69000, 69400 ve 69! 700 seviyelerinde bulunmaktadır.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Petrol ve Gümüş Fiyatlarındaki Sert Düşüş Devam Edecek mi?

Geçen hafta başta gümüş ve petrol olmak üzere emtia fiyatlarında çok sert düşüşler oldu. Petrol 4 iş gününde yüzde 16.9...

Kapat