Teb: İMKB Meclise Aldırmadı, Günü Olumlu Tamamladı

Haftaya satıcılı başlayan, cari açık konusundaki endişelerin, siyasi tarafta yeniden artmaya başlayan tansiyonun, dışarıda Yunanistan ve İtalya konusundaki kaygıların olumsuz etkilerini gördüğümüz İMKB`de, dün daha olumlu bir gün yaşandı. Siyasi tarafta son günlerde artan tansiyonun, TBMM`de milletvekilerinin yemini konusunda yaşanan sorunların yukarı hareketi sınırladığı görülse de, yurtdışı borsalarda bugünkü yükselişlerin, Türkiye ile ilgili son dönemde tavsiyelerinde indirime giden yabancı yatırım bankalarının, ham petrol fiyatlarında yaşanan gevşeme sonrası yeniden olumluya dönmeye başlayan görüşlerinin İMKB`nin günü yükselişle kapamasında etkili olduğu gözlendi. Pazartesi gününü 61953 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz kısa vadeli alçalan trend çizgisine ve 21 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 62600 seviyesinin üzerine ç! ıkarak, gün içinde 62879 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 62600 seviyesinin üzerinde, 62819 seviyesinde, dolar bazında 38351 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.40 oranında değer artışı ile tamamladı.

 
İMKB`de bugün de ağırlıklı olarak son dönemde olduğu gibi dışarıda Yunanistan ve İtalya ile ilgili haberlere, içeride cari açık konusuna, siyasi taraftaki gelişmelere odaklı bir seyir beklemekteyiz. Özellikle Yunanistan parlamentosunda Pazartesi günü görüşülmeye başlanan, Avrupa Birliği`nin ve IMF`nin Yunanistan`a verdikleri kredilerin kaderini belirleyecek yeni tasarruf paketine ilişkin görüşmelerin hem içeride hem dışarıda endeksler üzerinde yine önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Bu konuda tasarruf paketi taslağının oylamasının yarın, tasarruf paketindeki özel reformların uygulanmasıyla ilgili yasa tasarısının oylamasının ise Perşembe günü yapılması beklenmektedir. Uluslararası piyasalarda Yunanistan`ın önümüzdeki süreçte borçlarını ödemede tem! errüde düşmemesi, buradaki sorunların daha da yayılmaması, Avrupa içinde başka ülkeleri daha derinden etkilemeye başlamaması için tasarruf paketinin parlamentoda onaylanması önemli bulunmakla birlikte, paketin onaylanmama riskine karşı Avrupa Birliği`nin Yunanistan`a yardım konusunda `B` planı üzerinde çalıştığı yönünde çıkan haberlerin bu konudaki kaygıları bir miktar azalttığı gözlenmektedir.

 
Perşembe günü açıklanacak olan 9.6 milyar dolar civarında gelmesi beklenen Mayıs ayı dış ticaret açığı verileri ile %9.60 dolayında gelmesi beklenen ilk çeyrek büyüme verileri de yakından izlenecektir. Cari açıkla ilgili kaygıların arttığı bir dönemde özellikle beklentilerin üzerindeki dış ticaret açığı verilerinin İMKB`nin yeni bir satış baskısı altına girmesine neden olduğu görülebilir.
 

Teknik açıdan bakıldığında İMKB-100 endeksinin ilk önemli destek noktası 62000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 61600, 61100 ve 60800 seviyelerindedir.
 

Endek! sin önemli direnç noktaları ise 63000, 63400 ve 63700 seviyelerindedir.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Doların Dolmasından Değil, Faizin Yükselmesinden Korkalı…

Yunanistan’ın Fransız kreditörlerin önerileri doğrultusunda, temerrüde düşme riskinin azalacağına dair oluşan iyimser hava, Euro Bölgesi MB Başkanı Trichet’nin açıklamaları ile...

Kapat