TEB: İMKB Bugün Yurt Dışına Bakacak

Haftaya yükselişle başlayan, TÜİK tarafından hafta başında açıklanan Haziran ayına ilişkin beklentilerden düşük gelen enflasyon verilerinin, Moody`s in BDDK`nın tüketici kredileri için son aldığı kararın kredi notu açısından `pozitif` olduğu yönündeki değerlendirmelerinin olumlu etkilerini gördüğümüz İMKB`de, gün boyunca genelde durgun-satıcılı bir seyir yaşandı. Pazartesi gününü 64186 seviyesinde kapatan, dün 63684-64216 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 63885 seviyesinde, dolar bazında 39338 seviyesinde %0.47 oranında değer artışı ile tamamladı.

 
Yurtiçi tarafta bugün piyasaları etkileyecek önemli bir gündem bulunmamaktadır. Daha çok yurtdışı taraftaki gelişmelerin İMKB`ye yön vereceğini düşünmekteyiz. Borsalardaki hareketlerle birlikte, Yunanistan konusundaki haber akışı, ABD`de Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı istihdam raporu öncesinde, yarın açıklanacak özel sektör istihd! am verileri yakından izlenecektir. Haziran ayında ABD`de tarımdışı istihdamın 110 bin dolayında artış göstermesi, işsizlik oranının %9.10 dolayında gerçekleşmesi beklenmektedir.
 

Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları`nın Perşembe günü açıklanacak faiz kararları da piyasalarda yakından takip edilecektir. İngiltere Merkez Bankası`nın bu haftaki toplantısında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Avrupa Merkez Bankası`nın ise (ECB) gösterge faizleri 25 baz puan artırarak %1.25`den, %1.50`ye yükselteceği tahmin edilmektedir. Toplantı sonrası ECB`den euro bölgesine ve ECB`nin önümüzdeki döneme ilişkin para politikası konusunda yapılacak değerlendirmeler de piyasalar için önemli olacaktır. ECB`den özellikle önümüzdeki döneme ilişkin faiz artırımı yönünde yeni sinyallerin verilmesinin endeksler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu görülebilir.

 
ABD Kongre üyelerinin hafta başında başlayan hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusundaki gör! üşmelerde yakından takip edilmektedir. Bu konuda genel beklentinin Temmuz ayı içinde bir uzlaşma sağlanması yönündedir.

  
TCMB tarafından 11 Temmuz`da açıklanacak Mayıs ayı cari işlemler dengesine ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde önümüzdeki süreçte önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Mayıs ayında cari işlemler dengesinin 7.8 milyar dolar civarında açık vermesi beklenmektedir.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin ilk önemli destek noktası 63800 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 63400, 63000 ve 62600 seviyelerindedir. Özellikle 62600 seviyesinin ana destek haline geldiğini görmekteyiz.
 

Endeksin önemli direnç noktaları ise 64200, 64500 ve 65000 seviyelerindedir. 65000 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak önemini korumaktadır.

TEB

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ömer Demir: Yunanistan ve Temerrüd

1821 yılında Osmanlı Devletine karşı başlattığı isyan ile 1832 ‘de bağımsızlığını kazanan Yunanistan’ın, ülkesinde çıkan son ayaklanmaya kadar ki aradan...

Kapat