Teb: Gözler Enflasyon Raporun’da

Hafta başında son iki ayın en düşük seviyesi olan 61138 seviyesine kadar gerileyen, Salı gününden beri toparlanma hareketi içinde bulunan İMKB`de, bugün güne satış ağırlıklı bir başlangıç yaşandı. ABD ve Avrupa tarafında zayıf gelen verilerin, Yunanistan konusundaki kaygıların, Moody`s in Yunanistan`ın kredi notunda üç kademe birden indirime gitmesinin yurtdışı borsalarda neden olduğu sert düşüşlerin İMKB`nin bugünkü açılışını olumsuz etkilediğini takip ettik. Ancak günün ikinci yarısında gelen alışlar endeksin günü toparlayarak kapamasını sağladı. Çarşamba gününü 63224 seviyesinde kapatan, bugün günün ilk yarısında etkili olan satışlarla 62386 seviyesine kadar gerileyen, bu seviyeden gelen alışlarla ikinci yarıda 63466 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 63112 seviyesinde, dolar bazında 39743 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.18 oranında değer artışı ile tamamladı.
 

İMKB üzerinde yurtiçi tarafta ağırlıklı olarak TÜİK tarafından saat 10.00`da açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verilerinin etkili olacağını düşünmekteyiz. Mayıs ayında TÜFE`nin %1.08 dolayında, ÜFE`nin %0.95 dolayında artış göstereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerin üzerindeki enflasyon verilerinin İMKB üzerinde olumsuz etkilerinin olması beklenmekle birlikte, piyasa üzerinde uzun süreli bir baskı oluşturmayacağı düşünülmektedir. Beklentilere paralel verilerin önemli bir etkisinin olmayacağını düşünmekte, beklentilerin altındaki enflasyon verilerinin ise İMKB`ye yansımalarının olumlu olması beklenmektedir. Ayrıca 12 Haziran`daki genel seçimlere ilişkin beklentilerin, yabancı yatırımcıların banka hisselerindeki hareketlerinin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.

 
Yurtdışı tarafta ise borsalardaki hareketlerle birlikte, ABD`de yarın açıklanacak olan Mayıs ayı istihdam raporu ve ISM imalat dışı endeks verileri takip edilecektir. Mayıs ayında ABD`de tarımdışı ! istihdamın 125 bin dolayında artış göstermesi, işsizlik oranının %8.70 dolayında gerçekleşmesi beklenmektedir. Avrupa tarafında ise Mayıs ayı hizmet sektörü PMI verileri önemli olacaktır.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin ilk önemli direnç noktası 63600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 64100, 64500 ve 65000 seviyelerindedir.
 

Endeksin önemli destek noktaları ise 62800 ve 62400 seviyelerindedir. 62400 seviyesini aynı zamanda ana destek noktası olarak takip etmekteyiz.

Teb Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fiat, Son Chrysler Hissesinide Aldı

İtalyan otomobil üreticisi Fiat, Chrysler’deki ortaklık payını  artırma stratejisi çerçevesinde ABD Hazinesi’nin elindeki yüzde 6 oranındaki Chrysler hisselerini satın almak...

Kapat