TEB: ECB Yakından İzlenecektir

Haftaya Haziran ayına ilişkin beklentilerden düşük gelen enflasyon verilerinin, Moody`s in BDDK`nın tüketici kredileri için son aldığı kararın kredi notu açısından `pozitif` olduğu yönündeki değerlendirmelerinin etkisiyle olumlu bir başlangıç yapan İMKB`de, Salı günü artan satış baskısı, dün de devam etti. Yurtdışı borsalardaki zayıf seyrin, Çin Merkez Bankası`nın gösterge faizlerde 25 baz puanlık artışa gitmesinin, Moody`s in Portekiz`in kredi notlarında dört kademe birden yaptığı indirimin İMKB üzerinde olumsuz etkileri gözlendi. Salı gününü 63866 seviyesinde kapatan, dün etkili olan satışlarla gün içinde 63170 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 63240 seviyesinde, dolar bazında 38690 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.98 oranında değer kaybı ile tamamladı.
 

Global tarafta  Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları`nın faiz kararları takip edilecektir. İngiltere Merkez Bankası`n! ın toplantısında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Avrupa Merkez Bankası`nın ise (ECB) gösterge faizleri 25 baz puan artırarak %1.25`den, %1.50`ye yükselteceği tahmin edilmektedir. Toplantı sonrası ECB`den euro bölgesine ve ECB`nin önümüzdeki döneme ilişkin para politikası konusunda yapılacak değerlendirmeler de piyasalar için önemli olacaktır. ECB`den özellikle önümüzdeki döneme ilişkin faiz artırımı yönünde yeni sinyallerin verilmesinin endeksler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu görülebilir. Bu açıdan ECB Başkanı Trichet`in yarın TSİ ile 15.30`da yapacağı değerlendirmeler de yakından izlenecektir.
 

ABD`de Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı istihdam raporu öncesinde, yarın açıklanacak özel sektör istihdam verileri ile haftalık işsizlik başvuruları verileri de piyasalar için önemli olacaktır. Haziran ayında ABD`de tarımdışı istihdamın 110 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %9.10 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmek! tedir. Avrupa tarafında ise Euro bölgesine ilişkin birinci çeyrek nihai büyüme verileri ile Almanya`nın Mayıs ayı sanayi üretimi verileri takip edilecektir.
 

ABD Kongre üyelerinin hafta başında başlayan hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusundaki görüşmeleri ile yine ABD`de gelen hafta başından itibaren açıklanmaya başlanacak olan yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançoların da endeksler üzerinde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.
 

İçeride ise İMKB üzerinde siyasi taraftaki gelişmelerle birlikte, TCMB tarafından 11 Temmuz`da açıklanacak Mayıs ayı cari işlemler dengesine ilişkin beklentilerin etkili olacağı söylenebilir. Mayıs ayında cari işlemler dengesinin 7.8 milyar dolar civarında açık vermesi beklenmektedir.

 
Teknik açıdan bakıldığında endeksin bugünki önemli destek noktaları 63000, 62600 ve 62200 seviyelerindedir.
 

Endeksin önemli direnç noktaları ise 63800, 64200 ve 64500 seviyelerindedir.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Enflasyon Fobisi Olan Güçlüler Lobisi

Sürdürülebilir olmayan eğilimlere kayıtsız kalınmasının yarattığı olumsuzlukları, kısa vadeli fark edilmeye yan tesirler nedeniyle giderek güçlenen yozlaşmaya sıklıkla dile getiriyoruz,...

Kapat