Teb: Dış Ticaret Verilerine Dikkat…!

İMKB üzerinde bugün ağırlıklı yurtdışı taraftaki gelişmelerle birlikte, Merkez Bankası tarafından saat 10.00`da açıklanacak olan 9.6 milyar dolar civarında gelmesi beklenen Mayıs ayı dış ticaret açığı verileri ile TÜİK tarafından açıklanacak %9.60 dolayında gelmesi beklenen ilk çeyrek büyüme verilerinin etkili olacağını düşünmekteyiz. Cari açıkla ilgili kaygıların arttığı bir dönemde özellikle beklentilerin üzerindeki dış ticaret açığı verilerinin iki gündür toparlanma eğiliminde bulunan İMKB`nin yeni bir satış baskısı altına girmesine neden olduğu görülebilir. Bu açıdan dış ticaret açığı verilerinin piyasa üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Ayrıca İMKB`nin siyasi taraftaki gelişmelere duyarlı seyrinin de sürmesi beklenmektedir.
 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin önemli destek noktaları 626! 00, 62000 ve 61600 seviyelerindedir. Endeksin önemli direnç noktaları ise 63400, 63700 ve 64000 seviyelerine denk gelmektedir.
 

İntegrl Menkul

 
İMKB’de haftanın üçüncü günü dengeli geçti;Haftanın üçüncü işlem gününde İMKB’ de dengeli işlemler görüldü.Yurtdışı piyasaların Yunanistan haberleri ile alıcılı işlemler gördüğügünde, bu durumun İMKB’ye yansıması çok hissedilir düzeyde olmadı.Bunun nedeni ise bugün açıklanacak olan dış ticaret açığı rakamlarınınyatırımcılar üzerinde yarattığı tedirginliktir. Artan petrol fiyatlarınında cari açık ile ilgili endişeleri tekrar canlandırması sonucu yatırımcılarınrisk iştahlarının düşük kaldığını görmekteyiz. Bileşik endeks bankacılıksektörünün sağlam durduğu günde seans sonu alımların artması ilegünü %0,29’luk artış ile, 63.002,88 puan seviyesinden kapattı. Diğeryandan Merkez Bankasının döviz alım ihaleleri için miktar düşürmeyedevam etmesi, bankacılık sektörü için kısa vadede olumlu bir durumolarak gözükmektedir.63.800 üstünde ki kapanışlar hedef bölgenin63.500-64.000 seviyeleri olmasını sağlayacaktır.Global piyasalarda ise Yunanistan ile ilgili net karar çıkmadanönce, olumlu beklenti sonucu Avrupa piyasalarında ve ABD endeksvadelilerinde hacimli yükselişler yaşandı. Yunanistanparlamentosundan beklenen tasarruf paketi ile ilgili onay kararınınçıkmasının ardından iyimserlik bir süre daha devam ettirebileceğigibi, bir miktar kar realizasyonu da getirebilir.

  
İMKB’de haftanın üçüncü işlem gününde, Merkez Bankasının döviz alım ihaleleri için miktarı bir kez daha düşürmesi, bankacılık sektörüiçin olumlu yorumlandı. Bankacılık sektörünün sağlam durduğu günde, bileşik endeks seans sonu gelen alımlar ile günü %0,29’luk artışla,63.002,88 puan seviyesinden kapattı. Bugün açıklanacak olan dış ticaret açığı rakamları kısa vadede endeksin yönü için önemli olacaktır.62.800 seviyesi tutunduğu sürece hedef noktası 64.000-65.000 seviyeleri olacaktır.Bugün seansın hafif alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 62.800 / 62.000 / 61.500, direnç seviyeleri ise 63.500 /64.500 olarak gözükmektedir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: 28 Milyar Euroluk Coşku

Yunanistan Parlamentosu’nda  beş yıllık orta vadeli kemer sıkma önlemleri yasa tasarısının onaylanması ile Avrupa ve ABD piyasaları rahat bir nefes...

Kapat