TEB: Dış Etkenlerin Sürmesi Beklenebilir

İMKB üzerinde Ağustos ayı başından beri artan satış baskısı, bu hafta da devam etti. Hafta içinde dışarıya paralel, endekste oldukça sert hareketler yaşandı. Euro bölgesine ilişkin endişelerin, global tarafta son dönemde artan resesyon kaygılarının, S&P`nin ABD`nin kredi notunda yaptığı indirimin, Fransa ve İtalya ile ilgili gelen olumsuz haberlerin, bu ülkelerin bankaları ile ilgili yapılan spekülasyonların, yurtdışı borsalarda yaşanan sert düşüşlerin hafta boyunca İMKB`yi olumsuz etkilediğini takip ettik. Haftaya 56265 seviyesinde başlayan, hafta başından itibaren etkili olan yoğun satışlarla hafta içinde 50000 seviyesinin altına inerek, 48600 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki niteliğindeki alışlarla haftayı, 50000 seviyesinin üzerinde, 52188 seviyesinde, dolar bazında 29253 seviyesinde, haftalık bazda %7.25 oranında değer kaybı ile tamamladı. Cuma günü endekste %0.33 o! ranında değer artışı gerçekleşti.
 

İMKB`de gelen hafta da ağırlıklı olarak dışarıya bağlı hareketlerin olacağı söylenebilir. Ağustos ayı başından beri piyasaları olumsuz etkileyen Euro bölgesine ilişkin endişelerin, ekonomide önemli sorunlar yaşayan Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya`nın önümüzdeki dönemde borçlarını çevirmede zorlanabileceğine ilişkin beklentilerin, global tarafta son dönemde artan resesyon kaygılarının, S&P`nin ABD`nin kredi notunda yaptığı indirimin, Fransa ve İtalya ile ilgili son dönemde artan olumsuz haberlerin, bu ülkelerin bankaları ile ilgili yapılan spekülasyonların borsalarda olumsuz etkilerinin gelen hafta da sürmesi beklenebilir.

 

Ancak FED ve ECB`nin son dönemde aldıkları önlemlerin, önümüzdeki döneme ilişkin ECB başta olmak üzere, Fransa ve İtalya`dan krizle mücadele çerçevesinde beklenen yeni adımların piyasalarda stresi bir miktar azaltmaya başladığı, borsalarda satışların dengelenmeye başlamasını, olumsuz haberlerin durulmaya! başlamasına paralel, endekslerin yeni bir tepki süreci içine girmesini sağladığı görülebilir. FED`in önümüzdeki süreçte üçüncü bir niceliksel gevşemeye gidebileceğine ilişkin güçlenen beklentilerin de borsalarda satışların durulmasında, tepki hareketlerinin oluşmasında etkili olabileceği tahmin edilmektedir. Teknik göstergelerin aşırı satımda olması, global tarafta son günlerde açıklanan ve önümüzdeki süreçte alınması beklenen yeni önlemlerin daha çok parasal genişlemelere işaret etmesi, önümüzdeki süreçte global tarafta likidite ortamındaki artış beklentisi de olumsuz haber akışının durulmasına paralel, borsalarda bir tepki sürecinin oluşabileceğini göstermektedir. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Almanya Başbakanı Merkel`in Avrupa`da yaşanan finansal sorunları ele alacakları 16 Ağustos Salı günkü toplantılarının da piyasalarda gelen hafta önemli etkilerinin olması beklenmektedir.

İçeride ise gelen hafta başında önemli bir gündem bulunmamakta, daha çok hükümet yetkil! ilerinden ve Merkez Bankası`ndan gelebilecek yeni açıklamaların İMKB üzerinde etkili olması beklenmelidir. Suriye`deki olaylar da yakından izlenecektir. Bölgede gerginliği daha da artıracak gelişmelerin içeride piyasalarda olumsuz etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. TÜİK tarafından hafta başında açıklanacak Mayıs ayı işsizlik verileri de yakından takip edilecektir.

Ayrıca SPK`nın İMKB`de işlem gören tüm şirketlerin paylarının İMKB`den sermayesinin %10.00`nu geri alma yolunu açan kararının da İMKB üzerinde olumlu yönde önümüzdeki süreçte önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. TCMB`nin 23 Ağustos`taki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde gelen hafta etkili olmaya başladığı görülebilir.

Teknik açıdan bakıldığında Mayıs ayı başından beri etkili olan, 58000 seviyesinin altına inilmesi ile orta vadeye yayılan alçalan hareket içinde bulunan İMKB`de, geri çekilme hareketi içinde piyasa üzerinde satışların durulacağı, alış eğ! iliminin güçlenebileceği önemli denge bölgeleri olarak gelen hafta da sırasıyla 50000, 48000 ve 45000 seviyeleri takip edilebilir. Hafta başında 51700, 51400, 51000 ve 50600 seviyeleri ara destek noktaları olarak etkili olacaktır.

Endekste geçen hafta içinde 48600 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında oluşan tepki hareketinin sürmesi durumunda ise, teknik olarak ilk etapta 55000 seviyelerine doğru bir hareketlenme yaşanacağı söylenebilir. Ara direnç noktaları olarak hafta başında 52500, 53000, 53600 ve 54000 seviyeleri önemli bulunmaktadır.

TEB Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen hafta yatırım araçları

Geçen hafta Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybederken altının satış fiyatı yükseldi. Hisse senetleri ve yatırım fonları ise değer kaybetti

Kapat